Dołącz do Akcji #TeamRodzina
Do 60 bibliotek, które zgłoszą się do akcji jako pierwsze, trafi (losowo) jedna z książek Ambasadorów Fundacji Share the Care: „Pozwól dziecku być” lub „Moje Smarty”.
Zapraszamy biblioteki do organizowania w swoich społecznościach rozmów o partnerstwie w rodzicielstwie, a także wydarzeń dla ojców (w tym dla ojców z dziećmi). Trzy biblioteki, które przeprowadzą najciekawsze spotkania i przygotują najbardziej atrakcyjne relacje, zostaną nagrodzone:
- (1. miejsce) spotkaniem w siedzibie biblioteki z jednym z Ambasadorów Fundacji Share The Care;
- (2. i 3. miejsce) zestawami 5 książek o rodzicielstwie.
Uwaga! Każda biblioteka publiczna (rozumiana jako biblioteka główna wraz z filiami) może zgłosić swój udział w akcji tylko raz.
Temat przewodni Akcji #TeamRodzina
Temat partnerstwa w rodzicielstwie staje się coraz bardziej aktualny, również na poziomie małych, lokalnych społeczności. Planowane zmiany w prawie zakładają 9 tygodni dodatkowego, nieprzechodniego urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców. Czy ojcowie będą z tego prawa korzystać? Wśród osób biorących urlop rodzicielski ojcowie stanowią obecnie tylko 1%, a opieka nad dziećmi nadal pozostaje głównie domeną kobiet.
Zachęcamy do rozpoczęcia rozmowy na ten temat w Waszych społecznościach i dostrzeżenia ojców jako równoprawnych rodziców i ważnych odbiorców również Waszych – bibliotecznych działań.
W ramach akcji możecie (do wyboru):
- przeprowadzić w bibliotece moderowaną rozmowę o partnerstwie w rodzicielstwie z udziałem osób ze społeczności z różnym doświadczeniem – pomoże Wam w tym nagranie webinarium „#TeamRodzina – o partnerstwie w rodzicielstwie” wraz ze „ściągawką” do poprowadzenia rozmowy (nagranie pojawi się na portalu biblioteki.org do 16.09) oraz poradnik „Rozmowy przy wspólnym stole – podręcznik prowadzenia spotkań w bibliotekach”;
- zorganizować w bibliotece dowolne wydarzenie (spotkanie, zajęcia itp.) dla ojców lub dla ojców z dziećmi.
Książki związane z Akcją
„Pozwól dziecku być”, autor: Tomasz Smaczny / Tasty Way of Life
To pierwszy polski poradnik w duchu rodzicielstwa RIE (czytaj: raj) – rozwijanym od ponad 75 lat nurcie wychowawczym bazującym na głębokim szacunku do dziecka oraz ufności w jego możliwości. Książka powstała z potrzeby przybliżenia czytelnikowi tej inspirującej drogi rodzicielskiej, którą autor z radością i ciekawością sam wędruje od pewnego czasu. Przeznaczona jest przede wszystkim dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku od 0 do lat 7. Omówione w poradniku założenia RIE pomogą im wspierać dziecko w rozwoju kompetencji przyszłości oraz odnaleźć w rodzicielstwie satysfakcję i radość.
„Moje Smarty”, autorzy: Jola i Jarek Kania / Ojcowska Strona Mocy
To coś więcej niż książka na temat bezpieczeństwa w sieci. Smarty to narzędzie do edukacji cyfrowej nie tylko dla dzieci, ale dla całej rodziny. 60 kart, które stawiają dziecko w różnych sytuacjach życiowych i zmuszają do podejmowania decyzji. W przeciwieństwie do większości poradników rodzicielskich, dorośli mogą, a nawet powinni czytać go razem z dziećmi. Poradnik pomaga w budowaniu relacji opartej na zaufaniu i rozpoczyna rozmowę o bezpieczeństwie w cyfrowym świecie, budowaniu dobrych nawyków cyfrowych oraz rozumieniu różnic między światem cyfrowym i rzeczywistym.
„Facet na 100 pro, czyli jak czerpać z ojcostwa pełną piersią”
To publikacja, która pozwoli Wam spojrzeć na ojcostwo w nowym wymiarze. Znajdują się w niej informacje o prawach ojców, ich roli w wychowaniu dzieci i jej pozytywnym wpływie na ich rozwój. Współautorami publikacji są różni eksperci oraz Ambasadorzy Fundacji Share the Care. Publikacja jest dostępna online i możecie ją pobrać już teraz!
Przebieg Akcji
- Do 14 września 2022 roku biblioteki wypełniają formularz zgłoszeniowy pod adresem: https://bit.ly/AkcjaTeamRodzina – liczy się czas, bo pierwsze 60 bibliotek otrzyma jedną z wymienionych wyżej książek.
- Do 16 września 2022 roku organizatorzy ogłaszają listę bibliotek uczestniczących w konkursie na www.biblioteki.org oraz przesyłają informację o wynikach rekrutacji na adres mailowy podany w formularzu zgłoszeniowym.
- Do 30 września 2022 roku organizatorzy wysyłają książki do 60 bibliotek, które zakwalifikowały się do udziału w akcji jako pierwsze.
- Do 7 listopada 2022 roku biblioteki mają czas na:
- przeprowadzenie w bibliotece minimum jednego działania związanego z tematem partnerstwa w rodzicielstwie: moderowanej rozmowy nt. partnerstwa w rodzicielstwie lub wydarzenia dla ojców lub ojców z dziećmi (w dowolnej formule);
- wywieszenie w bibliotece plakatu informującego o Akcji z kodem QR kierującym do poradnika „Facet na 100 pro”;
- nadesłanie linku do relacji ze spotkania (w formie opisu ze zdjęciami, filmu lub innych mediów) zamieszczonej w Internecie (np. na stronie WWW biblioteki lub jej profilu na portalu społecznościowym Facebook) – formularz do nadsyłania relacji zostanie udostępniony bibliotekom uczestniczącym w akcji na początku listopada.
- Do 7 grudnia 2022 roku organizatorzy konkursu wyłonią trzy najciekawsze relacje. Ocenie podlegać będzie zarówno sposób realizacji spotkania, jak i sama relacja – jej oryginalność, atrakcyjność, kreatywność twórców, w tym np. multimedialna forma.