Podcast

Podcast Wspólne Dzieci = Wspólne Obowiązki

Ten podcast założyliśmy aby stworzyć platformę do dyskusji na temat dzielenia się urlopem rodzicielskim. Rozmawiamy o urlopach rodzicielskich w Polsce i na świecie, a szczególnie o tym jak można go podzielić między kobietę i mężczyznę. W Polsce ojcowie mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego, jednak w 2018 roku z takiego urlopu skorzystało tylko 4 400 mężczyzn. Dla nas to zadecydowanie za mało. Chcemy więcej. Rozmawiamy o wszystkich zagadnieniach związanych z tym tematem: partnerstwie w związkach, wychowaniu dzieci, aspektach prawnych, uwarunkowaniach społecznych i o wielu innych ważnych kwestiach. Podcast prowadzą: Karolina Andrian i Joanna Włodarczyk.

Przejdź do platformy podcastowej

#1 Wspólne Dzieci = Wspólne Obowiązki - PODCAST START!

Pierwszy odcinek, gdzie Karolina Andrian i Joanna Włodarczyk mówią o powodach i motywacji do stworzenia tego podcastu.

Posłuchaj odcinka

#2 Być ojcem w Szwecji - dlaczego warto być na rodzicielskim

Karolina Andrian rozmawia z Gabrielem Stein - Amerykaninem mieszkającym w Szwecji od 14 lat, ojcem trójki dzieci o tym jak to jest być ojcem w Szwecji. Co robią ojcowie na tacierzyńskim, czy jest dla nich wyjątkowy czas czy może tylko obowiązek? Posłuchaj! Podcast w języku angielskim. Zapraszamy!

Posłuchaj odcinka

#3 Jak wygląda partnerstwo w finansach pomiędzy kobietą a mężczyzną?

Czy dzielić się wydatkami po równo znaczy sprawiedliwie? Jak zarządzają pieniędzmi młode małżeństwa, a jak małżeństwa z dziećmi?Czy dokonując wyboru o pozostaniu w domu z dzieckiem kobiety myślą o swojej emeryturze? Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Martą Olcoń-Kubicką pracującą w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz w Max Planck Partner Group for the Sociology of Economic Life. W swojej pracy naukowej zajmuje się kulturowymi znaczeniami pieniędzy oraz socjologią ekonomiczną. Specjalizuje się w etnograficznych badaniach gospodarowania domowymi pieniędzmi. Kierowała badaniami terenowymi nad praktykami posługiwania się pieniędzmi w bliskich relacjach w młodych gospodarstwach domowych w Warszawie i okolicach, a obecnie prowadzi badania transferów pieniędzy i majątku od rodziców do ich dorosłych dzieci.

Posłuchaj odcinka

#4 "Nie chciałem być wujkiem, chciałem być tatą!"

Pierwsza rozmowa z rodzicami dzielącymi się urlopem rodzicielskim: jak to wyglądało? Czy to była dobra decyzja? Co to zmieniło? Rozmawia Joanna Włodarczyk z swoim mężem Filipem. Joanna i Filip podzieli się urlopem po połowie.

Posłuchaj odcinka

#5 Ojcostwo w Polsce i Szwecji: deklaracje a praktyka - dr Katarzyna Suwada

Adiunktka w Instytucie Socjologii UMK w Toruniu. W marcu 2015 obroniła pracę doktorską w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Jej badania doktorskie dotyczyły bycia ojcem w społeczeństwach polskim i szwedzkim. W pracy starała się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób konkretne mechanizmy polityki rodzinnej wpływają na zaangażowanie mężczyzn w rodzicielstwo i ich rozumienie roli ojca. W ramach praca badawczej zajmuje się: problematyką ojcostwa i męskości, nierównościami płciowym, sposobem organizacji pracy opiekuńczej, socjologią rodziny i polityką rodzinną, starzejącym się społeczeństwem, a także socjologią Norberta Eliasa. Za swoją książkę ?Men, Fathering and the Gender Trap. Sweden and Poland Compared? porównującą ojcostwo w Polsce i w Szwecji otrzymała nagrodę im. Stanisława Ossowskiego przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne.

Posłuchaj odcinka

#6 Co ojcowie myślą o byciu na rodzicielskim?

Karolina Andrian omawia wyniki prowadzonej przez Fundację Share the Care ankiety dla ojców po urlopach rodzicielskich. Cytuje wypowiedzi, dzieli się refleksją, polemizuje - trochę sama ze sobą :-).  Posłuchajcie sami! Jeśli chcesz nam pomóc w dotarciu do ojców po rodzicielskim prześlij im link do naszej ankiety. Nasz cel to 100 odpowiedzi! Jest to bardzo ambitny cel, bo nikt jeszcze nie zbadał tylu ojców z tym doświadczeniem. Pomóż nam i podziel się tym podcastem i linkiem w mediach społecznościowych. Dziękujemy!

Posłuchaj odcinka

#7 "Wszystko się zmieniło po 2,5 roku, kiedy moja żona postanowiła wrócić do pracy"

Karolina Andrian rozmawia z Marcinem Grabowieckim o jego urlopie wychowawczym. Pół roku czasu spędził ze swoją córką Polą prawie ciągle spacerując i podziwiając Warszawę. Posłuchaj co go skłoniło do tej decyzji, jakie miał doświadczenia i dlaczego kobiety w parku unikały jego wzroku. "Na mnie duży wpływ miały książki jakie przeczytałem na temat wychowania dzieci. Przekonałem się, że poświęcenie czasu dziecku ma senes i jest niezwykle cenne dla niego." Jakie to były książki? Proszę oto lista: - ?Księga rodzicielstwa bliskości? Martha i William Sears - ?Rodzicielstwo przez zabawę? Lawrence Cohen - ?Dziecko z bliska? Agnieszka Stein - ?Twoje kompetentne dziecko? Jesper Juul

Posłuchaj odcinka

#8 Jak powstawała dyrektywa PE work-life balance - wywiad z posłanką do Parlamentu Europejskiego Agnieszką Kozłowską-Rajewicz

Bycie ojcem jest pragnieniem wielu mężczyzn, tak samo jak bycie matką jest pragnieniem wielu kobiet. Obowiązkiem państwa jest zapewnić takie rozwiązania legislacyjne, które pozwalają prawo do bycia rodzicem aktywnym zawodowo realizować obydwu płciom - mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz w rozmowie z Karoliną Andrian. Posłuchaj o kulisach powstawania dyrektyw work-life balance przegłosowanej w Parlamencie Europejskim w kwietniu 2019 roku. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego w latach 2015-2019, pracowała i była współautorką tej dyrektywy. Zapis z tej rozmowy ukazał się w listopadowym wydaniu miesięcznika Personel i Zarządzanie.

Posłuchaj odcinka

#9 50/50 - Przewodnik dla pracujących rodziców

Krótki opis książki "50/50 - Przewodnik dla pracujących rodziców, jak wspólnie złapać balans między pracą a rodziną" autorstwa Sharon Meers i Joanny Strober, które jako pracujące matki próbują pokazać, że dzielenie opieki nad dziećmi i pracy między obojga rodziców może być dobrym pomysłem. Książkę dla Was przeczytała i omówiła Joanna Włodarczyk.

Posłuchaj odcinka

#10 Po pierwsze zyskała nasza relacja - między mną a żoną. Wywiad ze Zbyszkiem - ojcem czwórki synów.

„Dla mnie największą korzyścią z mojego urlopu rodzicielskiego była zmiana relacji między mną i żoną. Bycie na urlopie rodzicielskim daje możliwość zrozumienia drugiej osoby.” Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu. Tym razem naszym gościem jest Zbyszek Ziemacki – ojciec czwórki dzieci, który opowiada o swoim urlopie rodzicielskim z najmłodszym synem. Jeśli zastanawiasz się czy iść na urlop rodzicielski posłuchaj tej rozmowy! Na własnej skórze poprzez doświadczanie człowiek uczy się najszybciej 😊 – kilka miesięcy na urlopie rodzicielskim może odmienić Twoje życie. Rozmawia Karolina Andrian. Jeśli byłeś na urlopie rodzicielskim i jesteś mężczyzną wypełnij anonimową ankietę – link do ankiety: https://forms.gle/wggSp5qeUzTbgPJx7 A może chcesz w podcaście opowiedzieć o swoich doświadczeniach? Nie czekaj tylko napisz do nas na adres witaj@sharethecare.pl

Posłuchaj odcinka

#11 "Polecam rodzicielstwo!" czyli rozmowa z domowym tatą - Dominikiem Mazurem

"Posiadanie dziecka to taki bilans pomiędzy troskami a radością. Więc jeśli ta troska jest na jednej osobie, to bilans się nie zgadza, bo radość się nadal rozkłada na dwie". Dominik, jako domowy tata, opowiada o codzienności z córką, z którą spędza bardzo dużo czasu od 1 miesiąca. Mówi o radości, monotonii i o tym, czy łatwo jest tacie w kawiarni dla rodziców, gdzie są same mamy. Rozmawia Joanna Włodarczyk. Jeśli byłeś na urlopie rodzicielskim i jesteś mężczyzną wypełnij anonimową ankietę – link do ankiety: https://forms.gle/wggSp5qeUzTbgPJx7 A może chcesz w podcaście opowiedzieć o swoich doświadczeniach? Nie czekaj tylko napisz do nas na adres witaj@sharethecare.pl

Posłuchaj odcinka

#12 Relacja z konferencji naukowej: International Father Research Networking Conference: "Care-Practices of Fathers in International Comparison: Do Policies Matter?"

Zapraszamy do wysłuchania odcinka – relacji z konferencji „International Father Research Networking Conference: Care-Practices of Fathers in International Comparison: Do Policies Matter?". Konferencja odbyła się w dniach 16-18.01.2020 w Niemczech na uniwersytecie w Landshut. Odcinek będzie szczególnie interesujący dla wszystkich osób zawodowo zajmujących się tematem ojcostwa, a już szczególnie urlopów rodzicielskich dla ojców. Rozmawiają Karolina Andrian z Fundacji Share The Care i Marta Bierca z SWPS

Posłuchaj odcinka

#13 „Nie ma nic bardziej delikatnego i kruchego niż męskie ego” - wywiad z pisarzem Jakubem Szamałkiem.

„Nie ma nic bardziej delikatnego i kruchego niż męskie ego” – mówi Jakub Szamałek, pisarz i scenarzysta gier komputerowych, w rozmowie z Karoliną Andrian. O tym jak wyglądał jego urlop rodzicielski z małą córeczką oraz jak schudnąć 10 kg na takim „urlopie” dowiecie się słuchając tego odcinka. Zapraszamy!
Jeśli jesteś ojcem po urlopie rodzicielskim wypełnij naszą ankietę:
https://forms.gle/wggSp5qeUzTbgPJx7 A może chcesz w podcaście opowiedzieć o swoich doświadczeniach? Nie czekaj tylko napisz do nas na adres witaj@sharethecare.pl

Posłuchaj odcinka

#14 Nowe wzory ojcostwa w Polsce - rozmowa z dr socjologii Martą Biercą

Kryzys czy transformacja rodziny? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorką książki "Nowe wzory ojcostwa w Polsce" dr Martą Biercą. Rozmawiamy o przemianach jakie przechodzi Polska rodzina i o rosnącym zaangażowaniu mężczyzn w opiekę nad dziećmi. Zapraszamy!
Jeśli jesteś ojcem po urlopie rodzicielskim wypełnij naszą ankietę:

Posłuchaj odcinka

#15 "To nie jest tak, że faceci myślą tylko o kasie i karierze..." - Ojcowska Strona Mocy czyli wywiad z Jarkiem Kanią

„Jest taki dysonans poznawczy w mężczyznach. Mężczyźni myślą, że pracując robią wielkie, odkrywcze i trudne rzeczy, a kobieta tylko “siedzi w domu” i jej praca jest prosta, mało znacząca, łatwa. Skoro więc jest taka prosta – dlaczego Ty mężczyzno tego nie zaczniesz robić? I tutaj pada odpowiedź – nie, bo to jest za trudne. Czyli jak to jest z tą pracą w domu – jest łatwa czy trudna???” Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Jarkiem Kanią autorem bloga i podcastu Ojcowska Strona Mocy oraz ojcem trójki dziewczynek, z którymi spędził trochę czasu sam na sam. Miał okazję jak to mówi być "Panią domu". Rozmawia Karolina Andrian.

Posłuchaj odcinka

#16 Dzisiaj cały dzień pisałem tekst piosenki i napisałem jeden wers, który mi się naprawdę podoba!

Jak być tatą i pracować w wolnym zawodzie? Czy siedzenie z dziećmi i obserwowanie jak rosną to strata czasu i zaprzepaszczenie swoich możliwości artystycznych czy może inspiracja dla kolejnych projektów? Jak wygląda partnerstwo, kiedy i kobieta i mężczyzna są artystami i niespokojnymi duszami? Tym razem wywiad z muzykiem, wokalistą zespołu No LOGO Adrianem Łabanowskim, który razem z Marysią Sadowską wychowuje dwójkę dzieci. Rozmowę prowadzi Karolina Andrian.

Posłuchaj odcinka

#17 Jesteś kobietą i liczysz na dobrą emeryturę? Przestań się łudzić!

O pieniądzach ludzie lubią rozmawiać, a już na pewno lubią słuchać…Odcinek, w którym rozmawiamy o finansach par ma największą liczbę odsłuchań. (Chcesz go wysłuchać? tutaj jest link do wywiadu z dr Martą Olcoń-Kubicką - https://tiny.pl/7mxd1) Tym razem nie będziemy rozmawiać o bieżących finansach, a o tych znacznie bardziej odległych, o emeryturach kobiet. Zapraszamy do wysłuchana rozmowy z prof. dr hab. Joanną Tyrowicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, współzałożycielką ośrodka badawczego GRAPE, z której możesz dowiedzieć się dlaczego, jeśli jesteś kobietą urodzoną po 1978 roku, otrzymasz tylko emeryturę minimalną. Zapraszamy. Rozmowę prowadzi Karolina Andrian.

Posłuchaj odcinka

#18 Dla mnie to jest pytanie o jakość życia. Do jakiego życia my dążymy, jakiego życia my chcemy.

„Bardzo trudno jest szanować czyjąś pracę, jeżeli się nie rozumie wysiłku z nią związanego.” W tej rozmowie pojawia się zarówno temat dobrostanu dziecka, rynku pracy oraz jakości życia. Anna Gromada powołuje się na statystyki międzynarodowe, jak i ustalenia psychologii behawioralnej. Mówi też o tym, że w XIX w. zabraniano kobietom iść na uniwersytety, bo są zbyt słabe fizycznie, zaś dzisiaj wiele matek wraca do pracy naukowej, żeby odpocząć. Anna Gromada jest badaczką polityki społecznej ONZ i Polskiej Akademii Nauk, a także współautorką raportu UNICEF-u ds. polityk prorodzinnych na świecie. Zapraszamy do wysłuchania! Rozmowę prowadzi Joanna Włodarczyk

Posłuchaj odcinka

#19 Nigdy w mojej głowie nie było takiej sytuacji, kiedy nie byłbym na tym urlopie

Rozmowa za Tomkiem, tatą Łucji, który był na urlopie rodzicielskim i wychowawczym, jednocześnie pracują na część etatu. Czy to idealne rozwiązanie? Posłuchajcie. Rozmawia Joanna Włodarczyk.

Posłuchaj odcinka

#20 "Siedząc w domu z dziećmi" manager i lider może naprawdę dużo się nauczyć, wyszlifować kompetencje, które się przydają w pracy zawodowej

Czy urlop rodzicielski musi być przerwą w rozwoju zawodowym? A może wręcz przeciwnie - jest wyjątkową okazją do rozwoju ważnych umiejętności managerskich i liderskich? Rozmowa z Sylwią Lewandowską-Akhvlediani o urlopach rodzicielskich dla ojców z perspektywy biznesu. Sylwia Lewandowska-Akhvlediani - mama Niko i Mai, żona Gruzina, psycholożka biznesu, Managing Partner Progressive Partners, autorka 5 przebudzonych talentów - kompetencje liderów przyszłości. Więcej  www.sylwialewandowska.com Rozmawia Joanna Włodarczyk.

Posłuchaj odcinka

#21 Przewodnik „50/50 to się opłaca” – dlaczego warto do niego zajrzeć

18 maja opublikowaliśmy pierwszą  publikację Fundacji Share The Care – przewodnik dla pracodawców „50/50  to się wszystkim opłaca! Rola pracodawców w wyrównywaniu prawa obojga  rodziców do opieki nad dzieckiem”. Dlaczego dla  pracodawców? O czym można przeczytać w tym przewodniku? Czy ktoś  jeszcze oprócz pracodawców jest adresatem tego przewodnika? Wszystkiego  dowiedzie się z tego odcinka – o publikacji opowiada Karolina Andrian. My wiemy jedno - czas już na  zmiany, czas na rewolucję. 79% Polaków jest zgodnych co do tego, że obie  płcie są równie dobrymi opiekunami dla swoich dzieci. Dołącz do nas i  buduj świat równych szans! Przewodnik można pobrać ze strony tutaj.

Posłuchaj odcinka

#22 Partnerstwo w polskiej rodzinie, czyli co Polacy myślą o dzieleniu się obowiązkami domowymi i opieką nad dziećmi.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Martą Rybicką – Business Unit Director z agencji badawczej IQS, która na zlecenie Fundacji Share The Care przeprowadziła badanie „Diagnoza postaw, motywacji i barier wobec urlopów ojcowskich i rodzicielskich”. Rozmawiamy o tym jak wygląda polska rodzina i jak partnerstwo realizowane jest w kraju nad Wisłą. Na horyzoncie widać nadchodzące zmiany – młodzi częściej dostrzegają nierówności płciowe na rynku pracy oraz w domu i w większym stopniu chcą dzielić się obowiązkami. Uznają ojca jako pełnoprawnego opiekuna dla dziecka, a podział urlopu rodzicielskiego jest decydowanie bardziej dla nich oczywisty. Badania zostały omówione w przewodniku „50/50 to się wszystkim opłaca! Rola pracodawców w wyrównywaniu prawa obojga rodziców do opieki nad dzieckiem”, który bezpłatnie można pobrać tutaj: https://tiny.pl/77r9p Rozmowę prowadzi Karolina Andrian.

Posłuchaj odcinka

#23 Razem od trzeciego miesiąca życia i to 10 lat temu!

Posłuchaj rozmowy z Jaśkiem Watanabe, który spędził rok ze swoim pierwszym synem. To było bardzo dawno, bo aż 10 lat temu i jego pojawienie się na placu zabaw budziło duże zdziwienie. Jasiek jest pół Polakiem, pół Japończykiem więc porozmawialiśmy również trochę o Japonii. Jak wygląda tam rodzicielstwo i dlaczego mimo tego, że Japończycy mają najbardziej szczodre rozwiązania dla ojców, z tych przywilejów korzysta tylko 5% ojców. Zapraszamy do wysłuchania odcinka.

Posłuchaj odcinka

#24 Badania terenowe na żywym organizmie – Julia przed urodzeniem dziecka

Zapraszamy na pierwszy odcinek naszego nowego cyklu „Badania terenowe na żywym organizmie”. Chcemy  pokazywać Wam jak bohaterki i bohaterowie naszego cyklu stają się rodzicami. Jak zmieniają się ich poglądy i przekonania? Co zmienia się w  ich życiu? Na ile ich plany są realizowane? Dzisiaj spotykamy się z Julią, która jest w dziewiątym miesiącu ciąży i zaraz zostanie mamą. Rozmawiamy jak ocenia partnerstwo w swoim związku, kto się czym zajmuje, jak  planują z mężem Łukaszem podzielić się opieką na swoją córeczką.Wszystko nagrywamy i notujemy – a potem sprawdzimy jak w rzeczywistości realizowane są te plany. Zapraszamy! Z Julią rozmawia Karolina Andrian. Jeśli chcesz zostać bohaterką lub bohaterem takiego cyklu – czekamy na Wasze zgłoszenia – napisz do nas witaj@sharethecare.pl #teamrodzina #podzielsięurlopem #sharethecare #wspólnedzieciwspólneobowiązki

Posłuchaj odcinka

#25 E-debata 1: Mama i tata na rodzicielskim - nowy kontekst społeczny?

Pierwsza debata z cyklu spotkań z okazji premiery przewodnika '50/50 to się wszystkim opłaca! Rola pracodawców w wyrównywaniu prawa obojga rodziców do opieki nad dzieckiem.', która odbyła się 18 maja 2020 r. O czym rozmawialiśmy? Czy tradycyjny model rodziny w Polsce odchodzi do lamusa? Wiele wskazuje na to, że tak właśnie jest, jednak dogmaty w tym obszarze ciągle mają się znakomicie. Pierwszy z nich – rodzina to instytucja, która musi bazować na związku małżeńskim, kolejny –  mężczyzna musi być niezależny finansowo, by móc utrzymywać całą rodzinę, trzeci  –  w rodzinie powinno się rodzić jak najwięcej dzieci, i wreszcie –małżeństwo to związek na całe życie. To model żywcem wyjęty z PRL lub okresu międzywojnia. Czy nadal aktualny? Prelegenci: prof. Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich, Katarzyna Wilkołaska-Żuromska - Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy do spraw kobiet, Tomasz Dąbrowski - Inicjator i Wiceprezes, Diversity Hub, Marta Rybicka - Business Unit Director, IQS Jarek Kania - założyciel bloga i podcastu Ojcowska Strona Mocy Dorota Wiszejko-Wierzbicka - Psycholog, Uniwersytet SWPS Paulina Janiak - Prezeska, Femmeritum Debatę prowadziła Karolina Andrian, prezeska Fundacji Share The Care. Debatę można obejrzeć na kanale YT fundacji - https://www.youtube.com/watch?v=5CRAabBJQfg&t=19s Przewodnik można pobrać na www.sharethecare.pl/przewodnik

Posłuchaj odcinka

#26 E-debata 2: ROLA PRACODAWCÓW W WYRÓWNYWANIU PRAWA OBOJGA RODZICÓW DO OPIEKI NAD DZIECKIEM

Zapis e-debaty, która odbyła się 25 maja w ramach cyklu debat "50/50 to się wszystkim opłaca". Bez dwóch zdań inicjatywy pracodawców na rzecz wspierania work-family balance i zrównoważonego podziału opieki nad dzieckiem pomiędzy rodziców wyszły już z fazy innowacji – zyskując coraz szersze uznanie. Tego typu rozwiązania wprowadzane są coraz śmielej i to nie tylko wśród najbardziej innowacyjnych firm świata. W Polsce ten trend jest również coraz bardziej widoczny, przy czym wiele inspiracji płynie z korporacji międzynarodowych, których polskie spółki i oddziały wdrażają rozwiązania uwzględniające nasze lokalne warunki. Jak robią to liderzy? Prelegenci: Karol Bukala (NatWest), Iwona Dudzińska (Citi), Marta Podedworna (BGK), Daria Gostkowska (BNP Paribas) Gość specjalny: Pani Minister Barbary Sochy z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Debatę prowadzi: Sylwia Ziemacka Debatę można obejrzeć na kanale YT fundacji: https://www.youtube.com/watch?v=1O0NvqFfznE #teamrodzina,#sharethecare,#fundacjasharethecare
 

Posłuchaj odcinka

#27 E-debata 3: DZIECKO OBOJGA RODZICÓW – KORZYŚCI Z MAMY I TATY NA RODZICIELSKIM

Zapis debaty, która odbyła się 28 maja 2020 roku. Dla rozwoju każdego dziecka ważna jest  silna i zdrowa więź z obojgiem rodziców. Zaangażowanie zarówno mamy jaki i taty w opiekę nad dzieckiem od początku jego życia wpływa pozytywnie na jego poczucie bezpieczeństwa, otwartość na świat i pewność siebie. Równe dzielenie obowiązków w opiece nad dziećmi to doskonała inwestycja w relację – z dzieckiem i partnerem. Inwestycja, która będzie procentować dla całej rodziny. Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy na dyskusję poświęconą korzyściom jakie odnosi dziecko, kiedy ma szansę na budowanie relacji z obojgiem rodziców. Prelegenci: MAGDA WINIARSKA-SMOCZYŃSKA (psycholog, psychoterapeuta z Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę | Empowering Children Foundation), TANIA NIKIEL (psycholog, psychoterapeuta), Sylwia Anderson-Hanney (liderka i prekursorka #pozytywnadyscyplina w Polsce), PIOTR ROMANOWSKI (psycholog, psychoterapeuta z Bliskie Miejsce). Debatę poprowadzi Joanna Włodarczyk. Debatę można obejrzeć na kanale YT fundacji https://www.youtube.com/watch?v=VDVqF0cGaTo&t=195s   #teamrodzina,#sharethecare,#fundacjasharethecare
 

Posłuchaj odcinka

#28 Badania terenowe na żywym organizmie - Julia już po urodzeniu dziecka...

W tym mini-cyklu śledzimy losy par, które deklarują, że chcą się podzielić urlopem... Deklaracja na początku jest ważna - potem można się wycofać... (NIE to żart! :-)). Spotykamy się drugi raz z Julią - obecnie mamą prawie 2-miesięcznej Michasi. Rozmawiamy jak zmienił się jej świat po narodzinach dziecka. Jak czuje się jako świeża mama? Jak wygląda jej codzienność z noworodkiem i najważniejsze czy wciąż planuje się podzielić swoim urlopem z ojcem dziecka Łukaszem. Ciekawe jak COVID zmienił doświadczenie młodej mamy, kiedy tata dziecka pracuje z domu. W przypadku Julii, nie jest tak, że po 2-tygodniowym urlopie ojcowskim została sama w domu... jej życie dzięki COVID wygląda zupełnie inaczej... Wszystkiego dowiecie się z tego podcastu! Zapraszamy! Jeśli nie słuchałeś pierwszego odcinka z Julią - możesz posłuchać go tutaj A może TY też planujesz się podzielić urlopem ze swoim partnerem i chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami? Napisz do nas na witaj@sharethecare.pl   #teamrodzina,#sharethecare,#fundacjasharethecare
 

Posłuchaj odcinka

#29 Jak być tatą wypoczętym i pełnym energii – rozmowa z autorami książki „Tata nie ma siły”

No i bum! Mamy na rynku książkę pisaną przez ojców, którzy nie mają siły...choć pracują, zajmują się dziećmi i zdążyli jeszcze napisać książkę. Chcielibyśmy „nie mieć siły” tak jak oni…😊 Gośćmi podcastu są Błażej Staryszak i Krzysztof Wiśniewski autorzy książki „Tata nie ma siły”, która premierę miała 16 września. Obydwoje są też członkami teatru improwizacyjnego Klancyk, co gwarantuje, że czytając tę książkę będzie bolał Was brzuch od śmiechu. Nie znajdziecie tam porad jak mieć więcej sił do życia, będąc rodzicem małych szkrabów, za to zobaczycie swoją rzeczywistość z humorem i dystansem. Odnajdziecie tam siebie i swoich znajomych-rodziców z piaskownicy, przedszkola i placów zabaw. W podcaście rozmawiamy o tym jak powstała ta książka, jakimi ojcami są Błażej i Krzysztof i dlaczego śmiech może być lekarstwem na uciążliwości rodzicielskiej drogi. Zapraszamy i do słuchania i do lektury!
  #teamrodzina,#sharethecare,#fundacjasharethecare
 

Posłuchaj odcinka

#30 Tata też potrzebuje wioski i wsparcia – rozmowa z doulą Heleną Bielawską

Czy ciążą i poród to tylko obszar kobiet? Od kiedy tata może nawiązywać więź z dzieckiem? Czy karmienie piersią wyklucza dzielenie się urlopem rodzicielskim? Helena Bielawska – od prawie 10 lat doula oddana swojej pasji wspierając kobiety w okresie okołoporodowym, socjolożka, w trakcie kursu “Analiza Prenatalna”, po licznych kursach z obszaru rodzicielstwa bliskości, w tym dla profesjonalistów. Współzałożycielką inicjatywy „Matka w centrum”. Mama cudownych synów – Alberta i Ignacego. Rozmawia Joanna Włodarczyk
  #teamrodzina,#sharethecare,#fundacjasharethecare #wspólnedzieciwspólneobowiązki #podcast
 

Posłuchaj odcinka

#31 Rafał będzie karmił piersią. Cykl "badania na żywym organizmie" – Ewa i Rafał – pierwsze spotkanie

Mamy kolejną parę ochotników do dzielenia się swoimi doświadczeniami! Tym razem EWA i RAFAŁ dołączyli do JULII i ŁUKASZA i rozmawiają z nami! Jesteśmy BARDZO szczęśliwi!!! Poznajcie więc EWĘ i RAFAŁA, którym niedługo urodzi się dziecko. Teraz planują podział urlopu, mówią z czego się cieszą i czego się obawiają oraz jak Rafał będzie karmić piersią. Nie wiecie jak to jest możliwe? Musicie tego wysłuchać! Są młodzi, piękni, mądrzy i odważni! Kibicujemy i trzymamy kciuki za poród, a kolejne spotkanie z tą parą planujemy za 4 miesiące 😊
  #teamrodzina,#sharethecare,#fundacjasharethecare #wspólnedzieciwspólneobowiązki #podcast
 

Posłuchaj odcinka

#32 Reorganizacja życia rodzinnego, czyli jak rozmawiać o chęci zmiany w podziale opieki nad dziećmi – rozmowa z terapeutą rodzinnym Piotrem Romanowskim

Nawet jeśli nie dzieliliście się urlopem rodzicielskim to nie znaczy, że nie można wprowadzić więcej partnerstwa do opieki nad dziećmi. W rozmowie z terapeutą rodzinnym Piotrem Romanowskim rozmawiamy o tym, jak rozmawiać o chęci zmiany, co robić kiedy pojawia się kryzys związany z reorganizacją życia rodzinnego oraz jak sobie radzić z konfliktami w czasie lockdownu. Zapraszamy! Piotr Romanowski – psycholog i psychoterapeuta systemowy. Od wielu lat wspiera psychoterapeutycznie młodzież i rodziny w ramach współpracy z instytucjami publicznymi m.in z Poradniami Zdrowia Psychicznego, Pogotowiem Opiekuńczym, Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Rozmawia Joanna Włodarczyk Photo by Priscilla Du Preez on Unsplash
#teamrodzina,#sharethecare,#fundacjasharethecare #wspólnedzieciwspólneobowiązki #podcast
 

Posłuchaj odcinka

#33 Jak przetrwać chorowanie na covid-19 z dziećmi w domu i czy partnerstwo może w tym pomóc – rozmowa z Katarzyną Granicką

Chorowanie z dziećmi to chyba jeden z najgorszych koszmarów rodziców. W przypadku covidu-19 dodatkowo dzieci często przechodzą chorobę bezobjawowo – czyli mają tyle samo energii co zawsze, a nie można prosić o pomoc w opiece nad nimi dziadków czy kogokolwiek innego. Jak to przetrwać? Czy partnerstwo w opiece w takiej sytuacji pomaga? Posłuchajcie historii rodziny, która przez to przeszła. Zapraszamy! Katarzyna Granicka – mama 2 dzieci, pracuje naukowo. Rozmawia Joanna Włodarczyk Photo by Volodymyr Hryshchenko on Unsplash
 
 

Posłuchaj odcinka

#34 „Ja się nie zastanawiam, ja robię” – rozmowa z Maciejem Lisowskim, który samodzielnie wychowuje bliźniaczki – i to od urodzenia

Mężczyźni nie nadają się do małych dzieci, zbyt bardzo się boją, nie mają instynktu, nie mają tego czasu „ciążowego”, kiedy mogą się przygotować i tak dalej i tak dalej…. Wysłuchajcie rozmowy z Maciejem Listowskim, ojcem bliźniaczek, który samodzielnie opiekuje się nimi od urodzenia. Jak mówi nie należy się przejmować rzeczami, na które nie mamy wpływu (to o karmieniu (lub raczej niekarmieniu) piersią). Albo „może kobiety spróbują trochę odpuścić?” – to o dominacji kobiet w opiece na dziećmi, które „wszystko same, wszystko wiedzą najlepiej”. Wyrzutów sumienia Maciej nie ma i nie rozumie dlaczego kobiety tak bardzo się „biczują” i przejmują tym, co mówią/myślą inni. Gdyby on się tym przejmował, to… Posłuchajcie rozmowy z ambasadorem Fundacji – może to będzie pierwszy krok do podzielenia się urlopem rodzicielskim??? Zapraszamy – rozmowę prowadzi Karolina Andrian.
 

Posłuchaj odcinka

#38 Jak mówiłem, że biorę urlop wychowawczy koledzy mówili – aha, to już wiadomo kto u Was w parze więcej zarabia.

Posłuchajcie rozmowy z Marcelim Nowakowskim z Schneider Electric, który zdecydował się na roczny urlop wychowawczy (bezpłatny!) i to wcale nie dlatego, że zarabia mniej czy więcej od swojej partnerki. Finanse – tak są ważne - ale czy powinny determinować całkowicie nasze życie? Marceli tak umówił się ze swoją żoną Izą, że każde z nich spędzi rok z dzieckiem. Wolą mieszkać w mniejszym mieszkaniu, zrezygnować z dodatkowych przyjemności i spędzić ten czas ze swoim dzieckiem. Poza tym jak mówi Marceli „Iza nie chciała być utrzymanką” męża. Tak więc dla równowagi również i Marceli został utrzymankiem swojej żony. Tak to życie plecie nasze losy – a jak się potoczyła historia Marcela, Izy i ich córki Lili dowiecie się z tego odcinka podcastu! Z Marcelim rozmawia Karolina Andrian.

Posłuchaj odcinka

#35 Dajcie sobie w prezencie partnerstwo - takiego prezentu nie trzeba opakowywać w kolorowy papier!

Zapraszamy Was do wysłuchania świątecznego odcinka podcastu, który jest naszym prezentem gwiazdkowym dla Was Do rozmowy zaprosiliśmy dwie osoby: Dorotę Wiszejko-Wierzbicką psychologa, seksuologa, mediatora rodzinnego oraz Piotra Romanowskiego psychologa i terapeutę. A rozmawialiśmy o podróży kobiety i mężczyzny do partnerstwa. Kiedy i gdzie ta podróż się zaczyna? Jak nie poddać się na trudnych odcinkach tej drogi? Jak wspierać się wzajemnie w podróży, która odbywamy razem i osobno jednocześnie? Przygotowaliśmy też dla Was zestaw zagadnień i pytań, które możecie wykorzystać do wspólnej rozmowy podczas lepienia pierogów, ubierania choinki czy sprzątania mieszkania :-). Rozmowę prowadzi Karolina Andrian. Podczas odcinka wykorzystaliśmy fragmenty utworów artystki Sia. Zdjęcie: unsplach.com

Posłuchaj odcinka

#36 Co? Idziesz na urlop rodzicielski? Czy to na pewno Tobie się opłaca?

Jak to jest z decyzją o urlopie rodzicielskim u  mężczyzny? Scenariusz może być i taki: przy pierwszym dziecku można  skorzystać, ale przy drugim już nie… „Nie  oszukujmy się opieka nad dzieckiem przez cały dzień nie jest sielanką” –  tak mówi Filip Wadowski ojciec dwójki dzieci. Z synem spędził na urlopie rodzicielskim dwa miesiące, z córką już nie zdecydował się na urlop. Sytuacja związana z aktywnością zawodową na to nie pozwalała, ale  jak sam przyznaje nie był to jedyny powód. Wybory są trudne, czasami  dość bolesne, bo z czegoś musimy zrezygnować, coś stracić. Oczywiście  zyskujemy bardzo dużo, ale jednak nie zawsze rachunek jest taki prosty. O swojej drodze do ojcostwa, trudnych decyzjach w szczerej rozmowie (!) Filip Wadowski, członkiem zarządu Fundacji NESsT Poland. Rozmowę prowadzi Karolina Andrian.

Posłuchaj odcinka

#37 Kobiety na rynku pracy. Rozmowa z prof. Igą Magdą z SGH, wiceprezeską zarządu Instytutu Badań Strukturalnych.

Czy wiecie, że w ostatnich badaniach Eurostatu  Polska jest na szarym końcu, jeśli chodzi o elastyczność czasu pracy? Co  więcej, ta opcja jest w dużo mniejszym stopniu dostępna dla kobiet niż  dla mężczyzn. Pojawienie się dzieci tej elastyczności wbrew oczekiwaniom nie zwiększa, za to u wielu kobiet pojawia się pomysł rezygnacji z pracy… Jakie są koszty bierności zawodowej kobiet? W skali makro - tracimy potencjał intelektualny, mamy mniejszy PKB, dobrobyt kraju. W  skali mikro - im dłuższa przerwa tym więcej trudności pojawia się w powrocie na rynek pracy; dezaktualizacja kompetencji, utrata wiary w  siebie i w swoje kwalifikacje, utrata sieci kontaktów, pozycji społecznej i przede wszystkim niska emerytura. Emerytura kobiety w Polsce jest średnio o 60% mniejsza od emerytury mężczyzny! Czy to Was nie przekonuje do wysłuchania tego podcastu? (i potem działania?) A czy wiecie, że w grupie osób, które nie wypracowały nawet minimalnej emerytury, 85% stanowią kobiety? Jak  chcesz, aby wyglądała Twoja przyszłość lub przyszłość Twojej  małżonki/partnerki, gdy jej emerytura będzie wynosić dokładnie 1250 zł  BRUTTO (!) (dane na rok 2021). Jeśli  mężczyźni nie wezmą na siebie części obowiązków związanych z opieką nad dziećmi i obowiązkami domowymi, po prostu nic się nie zmieni. To co robimy???

Posłuchaj odcinka

#39 Co młodzi mężczyźni myślą o ojcostwie – rozmowa z Kamilem Janowiczem

Czy młodzi mężczyźni planują rodzicielstwo? Jaką mają wizję ojcostwa  i swojego zaangażowania w w opiekę nad dzieckiem? Czego się obawiają w  ojcostwie? Czego brakuje w edukacji okołoporodowej dla mężczyzn? Na te  pytania odpowie ten odcinek podcastu. Zapraszamy! Kamil Janowicz – mąż Karoliny, tata Franka (jeszcze w brzuchu),  psycholog, doktorant na Wydziale Psychologii i Kognitywistykii UAM. Rozmawia Joanna Włodarczyk
 

Posłuchaj odcinka

#40 Jak pracodawcy mogą wspierać równość rodzicielską w miejscu pracy?

Co to jest równość rodzicielska? Czy  pracodawcy mogą ją wspierać? Czy firmy powinny pomagać kobietom w  rozwoju, czy po prostu im nie przeszkadzać? Dlaczego zaangażowanie  mężczyzn w opiekę nad dziećmi jest korzystne dla kobiet? Posłuchajcie  rozmowy z Susanną Romanstovą (Equality,  Diversity & Inclusion Leader,  IKEA) oraz Karolem Bukalą (Head of  HR Poland, NatWest), w której rozbrajamy te tematy na części pierwsze. Z okazji dnia kobiet mówimy o wspieraniu ojców i pokazujemy, że zaangażowany tata i partner to najlepszy prezent z okazji tego święta. 🙂
 

Posłuchaj odcinka

#41 Partnerstwo w parach z dziećmi niepełnosprawnymi. Szczera rozmowa o trudnych wyborach, odpowiedzialności i partnerstwie w związku

Czy rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi są jak rodziny „normalne” ze  zdrowymi dziećmi? Tak… ale…Mimo, że mają te same problemy, te same wybory, lęki i obawy to wszystko jest jakby „BARDZIEJ”. Boisz się o swoje dziecko, tak ale MY bardziej. Kobieta powinna dbać o dziecko i liczyć się z poświęceniami na polu zawodowym? Tak, ale mama dziecka niepełnosprawnego nie powinna w ogóle rozważać opcji aktywności zawodowej. Wyrzuty sumienia? Tak, wszystkie jej mamy, ale mamy dzieci niepełnosprawnych muszą się poświecić przez duże P i zapomnieć o swoich potrzebach. Boisz się o przyszłość swojego dziecka? Tak, ale MY bardziej, bo nasze dzieci nie będą nigdy samodzielne. Partnerstwo w związku? Tak, tylko tutaj do podziału jest dwa razy więcej obowiązków, które nie kończą się z momentem wejścia twojego dziecka w dorosłość. Rola kobiety w „normalnej” rodzinie jest pełna stereotypów? Tak, ale w rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem to zjawisko przybiera na sile jeszcze bardziej… Posłuchajcie rozmowy Małgorzaty Markowskiej i Karoliny Andrian o wyborach mam dzieci niepełnosprawnych, o życiu takich rodzin w czasach covid, o tym na ile nasze państwo czy pracodawcy mogą mieć wpływ na tworzenie warunków, w których rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi jest łatwiej, a potrzeby wszystkich ich członków (nie tylko dziecka niepełnosprawnego) mają szansę na realizację.
 

Posłuchaj odcinka

#42 Rodzicielstwo i praca w Polsce – rozmowa z dr Katarzyną Suwadą

Z dr Katarzyną Suwadą rozmawiamy o jej ostatnim projekcie dotyczącym strategii łączenia rodzicielstwa z pracą zawodową. Z tego odcinka dowiecie się, czy termin „work life balance” ma rację bytu, czy rodzice mogą być lepszymi pracownikami, ale przede wszystkim, czy tradycyjny podział ról płciowych w Polsce ma się dobrze i w jakim kierunku idziemy jako społeczeństwo w tym obszarze. dr Katarzyna Suwadą – sojolożka, pracownica Instytut Socjologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, autorka książki „Parenting and Work in Poland. A Gender Studies Perspective”. Książkę można pobrać: https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-030-66303-2?fbclid=IwAR1b8C42IQC9vCokoxFyghYCMp9FyO1cwqwneROwFejDjsCmka-k9k5Ufa4 Rozmawia Joanna Włodarczyk Photo by Standsome Worklifestyle on Unsplash
 

Posłuchaj odcinka

#43 Czy łatwiej opiekować się dziećmi osobno niż razem?

Dlaczego niektórym rodzicom łatwiej być rodzicem osobno niż razem? Czy to wynika z przemian ról płciowych? Czy było łatwiej w tradycyjnym podziale ról? O problemach par, które chcą wspólnie opiekować się dziećmi rozmawiamy z terapeutką par dr Anną Czyżkowską. Dr Anna Czyżkowska – psycholożka, seksuolożka, terapeutka, pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Wydziale Studiów nad Rodziną. Rozmawia Joanna Włodarczyk. Photo by Jeremy Avery on Unsplash
 

Posłuchaj odcinka

#44 Badania na żywym organizmie – Ewa i Rafał – drugie spotkanie – Agatka jest na świecie!

Pamiętacie Rafała i Ewę, z którymi rozmawialiśmy ponad pół roku temu? ( https://anchor.fm/wsplne-dzieci-wsplne-obowizki/episodes/Badania-na-ywym-organizmie--Ewa-i-Rafa--pierwsze-spotkanie-el6s41 ) Na świecie pojawiła się oczekiwana Agatka, która obecnie ma pół roku i spokojnie śpi sobie za ścianą. Jak wygląda teraz życie Ewy i Rafała? Czy Ewa porzuciła swoje plany zawodowe odnośnie znalezienia nowej pracy? Czy Rafał wciąż chce skorzystać z urlopu rodzicielskiego i karmić piersią? Czy pojawienie się Agatki na świecie wywróciło ich życie do góry nogami? Posłuchajcie sami! Zapraszamy! Rozmowę prowadzi Karolina Andrian. Zdjęcie Kaushal Mishra Unsplash
 

Posłuchaj odcinka

#45 Wiwisekcja małżeńsko-rodzicielska” – w rolach głównych Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr

Rozmowa z Katarzyną Błażejewską-Stuhr oraz Maciejem Stuhrem o rodzicielstwie, partnerstwie w związku i o rozdźwięku między deklaracjami a rzeczywistością. Jakie są doświadczenia tej pary? Co dla nich jest naprawdę ważne? Czy w życiu warto trzymać się planu? Dlaczego Maciej nie chce być samcem alfa, a Kasia wciąż go kocha i uważa za męskiego? Szczera rozmowa, ciekawe spostrzeżenia, rachunek sumienia, który może stać się inspiracją dla nas wszystkich. Posłuchajcie sami. Rozmowę prowadzi Karolina Andrian.
 

Posłuchaj odcinka

#46 Rodzice a praca i nauka zdalna

Przed pandemią pracowało z domu trochę ponad 2% pracowników i pracownic, podczas pandemii jest to już ponad 20%. Jak praca zdalną, a szczególnie łączenie jej z opieką nad dziećmi i nauką zdalną wpływa na sytuację kobiet i mężczyzn? W badaniach mniej widać różnice ze względu na płeć a bardziej w byciu rodzicem/nie byciu rodzicem. Dr Magdalena Żadkowska – socjolożka, badaczka życia codziennego, praktyk życia codziennego oraz relacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Dodatkowe materiały do pobrania: - Książka: „Tu się pracuje! Socjologiczne studium pracy zawodowej prowadzonej w domu na zasadach telepracy” http://libron.pl/katalog/czytaj/id/267 - Raport: „Perspektywy rozwoju pracy zdalnej w Pomorskiem” https://porp.pl/uploads/original/022021/24/15890324f6_raport-ekspercki-praca-zdalna.pdf Rozmawia Joanna Włodarczyk Photo by Andrew Neel on Unsplash
 

Posłuchaj odcinka

#47 Badania na żywym organizmie: Trzecie spotkanie z Julią – podział rodzicielskiego i powrót do pracy.

 

Posłuchaj odcinka

#48 Urlop rodzicielski w czasach pandemii

 

Posłuchaj odcinka

#49 Tata „sam” na wakacjach

 Andrzej – mąż, tata dwójki dzieci i ojczym trzeciego, regularnie wyjeżdża sam z dziećmi. Dlaczego? W jakim wieku było dziecko, kiedy wyjechał pierwszy raz? Co robią na wakacjach? Jak to wpływa na relacje z dziećmi? Co jest dla niego najtrudniejsze? Wszystkiego dowiecie się w wyjątkowym wakacyjnym odcinku. Zapraszamy!
 

Posłuchaj odcinka

#50 Sen/Seks nocy letniej!

Jak tam u Was mają się sprawy z Waszym życiem seksualnym? Za bezczelne pytanie? Na szczęście retoryczne 😊. Podcastu jednak możecie posłuchać, a o swoim życiu seksualnym porozmawiacie ze swoim partnerem/partnerką. Ale właśnie… jak rozmawiać o seksie i swoich potrzebach seksualnych?
 

Posłuchaj odcinka

#51 Urlop dla taty – korzyści dla dzieci

Rekomendacje Fundacji Share the Care mówią o wprowadzeniu dodatkowych 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców. Czy to jest dobre rozwiązanie dla dzieci? Jak opieka ojca na tak wczesnym etapie życia dziecka wpływa na ich więź i zdrowie psychiczne nastolatków? Czy wpływ matki jest wtedy nieistotny? Zachęcamy do posłuchania rozmowy z Renatą Szredzińską - członkinią zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która opowiada o ocenie Rekomendacji w z punktu widzenia dobra dziecka.
 

Posłuchaj odcinka

#52 Urlop „z góry” czy na „na części” – jaką opcję wybrać? Odcinek dla par, które chcą podzielić się urlopem.

Jeśli chcecie podzielić się urlopem warto dobrze przeanalizować plusy i minusy dwóch dostępnych opcji korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego – czyli opcji „Z GÓRY” i „NA CZĘŚCI”.
 

Posłuchaj odcinka

#53 Jak zdobyć przyjaciela na całe życie? Rozmowa z Maciejem Rożen o jego półrocznym urlopie rodzicielskim.

Takie rozmowy napawają nas wielkim optymizmem, że to co robimy w Fundacji Share The Care ma duży sens.  Posłuchajcie rozmowy z Maćkiem, który właśnie rozpoczął urlop rodzicielski ze swoim synem Gustawem.  Jak wspólnie z Kasią doszli do tej decyzji?  Jak długo Maciej pisał e-maila do swojego pracodawcy, że chciałby pójść na 6 miesięcy na urlop rodzicielski?  Kto wykonuje jego „robotę”, kiedy on „siedzi” sobie w domu?  Czy im się to opłaca (przecież Maciek będzie przez 6 miesięcy dostawać o 20% niższą pensję)?  Czy Kasia wciąż karmi piersią (zdradzimy, że TAK!) i jak oni to robią?  A przede wszystkim jak budować więź ze swoim dzieckiem, której nikt inny za Ciebie nie zbuduje (nawet Twoja partnerka/matka dziecka)?
A na koniec krótka reklama rodzicielskiego by Maciej Rożen
PS.: Maciej też pisze książki dla dzieci (oprócz tego, że jest tatą dwójki dzieci i kierownikiem kreacji w ViaCOMCBS) – hm… jak to on robi??? Jego trzecia książka właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Zielona Sowa.
Tutaj link: https://www.empik.com/jaga-i-dom-na-orlich-nogach-straznicy-wrot-rozen-maciej,p1276357465,ksiazka-p
A tutaj możecie posłuchać fragmentów tej książki czytanych na antenie polskiego radia:  https://www.polskieradio.pl/7/524/Artykul/2797839,Maciej-Rozen-Jaga-i-dom-na-orlich-nogach?fbclid=IwAR1vu9Jjerd4kwJBH-7rvWY0BBqMDEve422f6zT6OtbaO2_7j8Pi32sHAdA
 

Posłuchaj odcinka