Podcast

Podcast Wspólne Dzieci = Wspólne Obowiązki

Ten podcast założyliśmy aby stworzyć platformę do dyskusji na temat dzielenia się urlopem rodzicielskim. Rozmawiamy o urlopach rodzicielskich w Polsce i na świecie, a szczególnie o tym jak można go podzielić między kobietę i mężczyznę. W Polsce ojcowie mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego, jednak w 2018 roku z takiego urlopu skorzystało tylko 4 400 mężczyzn. Dla nas to zadecydowanie za mało. Chcemy więcej. Rozmawiamy o wszystkich zagadnieniach związanych z tym tematem: partnerstwie w związkach, wychowaniu dzieci, aspektach prawnych, uwarunkowaniach społecznych i o wielu innych ważnych kwestiach. Podcast prowadzą: Karolina Andrian i Joanna Włodarczyk.

Przejdź do platformy podcastowej

#55 10 Total number of plays Dyrektywa UE work-life balance – wyzwanie czy szansa dla pracodawców? Rozmowa z Martą Podedworną z Banku Gospodarstwa Krajowego

W połowie 2019 roku PE przegłosował dyrektywę work-life balance w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dyrektywa mówi między innymi o wdrożeniu w każdym kraju członkowskim nietransferowalnego 2 miesięcznego urlopu rodzicielskiego dla ojców. Wdrożenie tej dyrektywy to szansa na kolejny krok w kierunku równości rodzicielskiej, a tym samym równości na rynku pracy, pełnego  wykorzystania potencjału kobiet i budowania włączającego  społeczeństwa. Co jednak oznacza wdrożenie dyrektywy w Polsce dla pracodawców? O tym Karolina Andrian rozmawia z Martą Podedworną, Dyrektorką Departamentu Polityki  Wynagrodzeń i Spraw Pracowniczych w Banku Gospodarstwa Krajowego, członkinią Rady programowej Fundacji Share The Care, która uczestniczyła w przygotowaniach rekomendacji dla rządu odnośnie wdrożenia dyrektywy w Polsce.
 

Posłuchaj odcinka

#54 Nie samą pracą żyje człowiek

Marcin Stożek, programista i ojciec dwójki dzieci, opowiada o swoich dwóch urlopach rodzicielskich. Jak na decyzję o ich wzięciu wpłynęło jego doświadczenie bycia najstarszym synem w wielodzietnej rodzinie? Jak zareagował pracodawca? Jak udało się kontynuować żonie karmienie piersią, gdy zamienili się rolami? Posłuchajcie! Rozmawia Joanna Włodarczyk Photo © Marcin Stożek
 

Posłuchaj odcinka

#53 Jak zdobyć przyjaciela na całe życie? Rozmowa z Maciejem Rożen o jego półrocznym urlopie rodzicielskim.

Takie rozmowy napawają nas wielkim optymizmem, że to co robimy w Fundacji Share The Care ma duży sens.  Posłuchajcie rozmowy z Maćkiem, który właśnie rozpoczął urlop rodzicielski ze swoim synem Gustawem.  Jak wspólnie z Kasią doszli do tej decyzji?  Jak długo Maciej pisał e-maila do swojego pracodawcy, że chciałby pójść na 6 miesięcy na urlop rodzicielski?  Kto wykonuje jego „robotę”, kiedy on „siedzi” sobie w domu?  Czy im się to opłaca (przecież Maciek będzie przez 6 miesięcy dostawać o 20% niższą pensję)?  Czy Kasia wciąż karmi piersią (zdradzimy, że TAK!) i jak oni to robią?  A przede wszystkim jak budować więź ze swoim dzieckiem, której nikt inny za Ciebie nie zbuduje (nawet Twoja partnerka/matka dziecka)?
A na koniec krótka reklama rodzicielskiego by Maciej Rożen
PS.: Maciej też pisze książki dla dzieci (oprócz tego, że jest tatą dwójki dzieci i kierownikiem kreacji w ViaCOMCBS) – hm… jak to on robi??? Jego trzecia książka właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Zielona Sowa.
Tutaj link: https://www.empik.com/jaga-i-dom-na-orlich-nogach-straznicy-wrot-rozen-maciej,p1276357465,ksiazka-p
A tutaj możecie posłuchać fragmentów tej książki czytanych na antenie polskiego radia:  https://www.polskieradio.pl/7/524/Artykul/2797839,Maciej-Rozen-Jaga-i-dom-na-orlich-nogach?fbclid=IwAR1vu9Jjerd4kwJBH-7rvWY0BBqMDEve422f6zT6OtbaO2_7j8Pi32sHAdA
 

Posłuchaj odcinka

#52 Urlop „z góry” czy na „na części” – jaką opcję wybrać? Odcinek dla par, które chcą podzielić się urlopem.

Jeśli chcecie podzielić się urlopem warto dobrze przeanalizować plusy i minusy dwóch dostępnych opcji korzystania z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego – czyli opcji „Z GÓRY” i „NA CZĘŚCI”.
 

Posłuchaj odcinka

#51 Urlop dla taty – korzyści dla dzieci

Rekomendacje Fundacji Share the Care mówią o wprowadzeniu dodatkowych 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców. Czy to jest dobre rozwiązanie dla dzieci? Jak opieka ojca na tak wczesnym etapie życia dziecka wpływa na ich więź i zdrowie psychiczne nastolatków? Czy wpływ matki jest wtedy nieistotny? Zachęcamy do posłuchania rozmowy z Renatą Szredzińską - członkinią zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która opowiada o ocenie Rekomendacji w z punktu widzenia dobra dziecka.
 

Posłuchaj odcinka

#50 Sen/Seks nocy letniej!

Jak tam u Was mają się sprawy z Waszym życiem seksualnym? Za bezczelne pytanie? Na szczęście retoryczne 😊. Podcastu jednak możecie posłuchać, a o swoim życiu seksualnym porozmawiacie ze swoim partnerem/partnerką. Ale właśnie… jak rozmawiać o seksie i swoich potrzebach seksualnych?
 

Posłuchaj odcinka

#49 Tata „sam” na wakacjach

 Andrzej – mąż, tata dwójki dzieci i ojczym trzeciego, regularnie wyjeżdża sam z dziećmi. Dlaczego? W jakim wieku było dziecko, kiedy wyjechał pierwszy raz? Co robią na wakacjach? Jak to wpływa na relacje z dziećmi? Co jest dla niego najtrudniejsze? Wszystkiego dowiecie się w wyjątkowym wakacyjnym odcinku. Zapraszamy!
 

Posłuchaj odcinka

#48 Urlop rodzicielski w czasach pandemii

 

Posłuchaj odcinka

#47 Badania na żywym organizmie: Trzecie spotkanie z Julią – podział rodzicielskiego i powrót do pracy.

 

Posłuchaj odcinka

#46 Rodzice a praca i nauka zdalna

Przed pandemią pracowało z domu trochę ponad 2% pracowników i pracownic, podczas pandemii jest to już ponad 20%. Jak praca zdalną, a szczególnie łączenie jej z opieką nad dziećmi i nauką zdalną wpływa na sytuację kobiet i mężczyzn? W badaniach mniej widać różnice ze względu na płeć a bardziej w byciu rodzicem/nie byciu rodzicem. Dr Magdalena Żadkowska – socjolożka, badaczka życia codziennego, praktyk życia codziennego oraz relacji kobiet i mężczyzn na rynku pracy, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Dodatkowe materiały do pobrania: - Książka: „Tu się pracuje! Socjologiczne studium pracy zawodowej prowadzonej w domu na zasadach telepracy” http://libron.pl/katalog/czytaj/id/267 - Raport: „Perspektywy rozwoju pracy zdalnej w Pomorskiem” https://porp.pl/uploads/original/022021/24/15890324f6_raport-ekspercki-praca-zdalna.pdf Rozmawia Joanna Włodarczyk Photo by Andrew Neel on Unsplash
 

Posłuchaj odcinka