Aktualności

ZMIANY W PRAWIE W 2023. KTO BĘDZIE MÓGŁ SKORZYSTAĆ?

WYŻSZY ZASIŁEK MACIERZYŃSKI PO ZMIANACH W PRAWIE.

Kto tak naprawdę będzie mógł z niego skorzystać?

📍 Zmiana zasiłku macierzyńskiego oznacza jego podniesienie do 81,5% w skali roku – obecnie zasiłek macierzyński za okres 52 tygodni wynosi średnio 80% podstawy wymiaru zasiłku.

📍Istotnym zatem jest, kto będzie mógł skorzystać z nowej wysokości zasiłku? Trzeba przecież pamietać, że nowa wysokość zasiłku, oznacza, że zostało się objętym nowymi przepisami, a to pociąga za sobą dalsze korzyści, jak dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego (nieprzenoszalnego na drugiego rodzica).

✅ Rodzice, których Dzieci urodzą się po wejściu w życie nowych przepisów.
✅Rodzice, którzy będą korzystali z urlopu rodzicielskiego w dniu wejścia w życie Ustawy i złożą ponownie wniosek (termin 7 lub 14 dni od dnia wejścia w życie przepisów).
✅Rodzice, którzy będą posiadali do wykorzystania urlop rodzicielski (np. zostawiony z podziału urlopu na części) i w dniu wejścia w życie Ustawy będą mieli złożony wniosek o tę część urlopu oraz złożą ponownie wniosek (termin 7 lub 14 dni od wejścia w życie przepisów).

📍Komu więc zmiana zasiłku i nowe przywileje NIE będą przysługiwały?

❌ Rodzicom, którzy zakończą urlop przed dniem wejścia w życie przepisów (pomimo faktu, że przysługiwałby im urlop, gdyby przepisy weszły w życie w sierpniu 2022).
❌ Rodzinom, którzy nie dochowają właściwego terminu na ponowne złożenie wniosku po wejściu w życie przepisów (pomimo przebywania na urlopie).

Artykuł jest częścią akcji  #RODZICIELSTWOwZGODZIEzPRAWEM prowadzonej przez Fundacja SHARE THE CARE oraz Marzena Pilarz-Herzyk i Agnieszka Fedor z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak z okazji wypadającego w tym roku wdrożenia dyrektywy work-life balance w Polsce.

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin