Poniżej znajdziecie krótkie omówienie sytuacji, w której mama nie posiada tytułu ubezpieczenia w dniu porodu, co bezwzględnie wpływa na uprawnienia ubezpieczonego ojca dziecka.
👉Kasia w dniu porodu nie była ubezpieczona, a więc nie posiadała prawa do korzystania z urlopu macierzyńskiego/ pobierania zasiłku macierzyńskiego.
👉Tomek mąż Kasi pracuje na umowę o pracę.
Czy może więc przejąć urlop macierzyński lub rodzicielski?
❌Niestety brak ubezpieczenia mamy i brak prawa do korzystania z zasiłku, przekłada się również na tatę Dziecka.
❌Tomek nie może skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (pomimo tego, że przecież dedykowany jest on obojgu rodziców).
WAŻNE!
✅Sytuacja ulegnie zmianie, jeśli Kasia podejmie pracę w okresie pierwszego roku życia Dziecka.
✅W takim przypadku od dnia podjęcia pracy, Tomkowi przysługuje prawo do kontynuowania urlopu (w wymiarze jaki pozostał do pełnych 52 tygodni).
❗Implementacja Dyrektywy Work-Life-Balance ma doprowadzić do tego, aby tata miał prawo do przynajmniej części urlopu rodzicielskiego, niezależnie od uprawnień mamy.
Post jest częścią akcji #RODZICIELSTWOwZGODZIEzPRAWEM prowadzonej przez Karolina Andrian z Fundacja SHARE THE CARE oraz Marzena Pilarz-Herzyk z portalu Marzena Pilarz-Herzyk MamaPrawniczka.pl i Agnieszka Fedor z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak z okazji wdrożenia dyrektywy work-life balance w Polsce.