Aktualności

Podział urlopu – nie zawsze takie oczywiste

Kontynuujemy historię Kasi i Tomka.

Kasi i Tomkowi urodziło się dziecko pod koniec stycznia 👨‍👩‍👦. Chcieli maksymalnie długo być z swoją córeczką, dlatego wymyśli, że po pierwsze podzielą się urlopem, po drugie wykorzystają oboje urlop wypoczynkowy.
Plan miał wyglądać następująco:
Kasia wykorzystuje 20 tygodniu macierzyńskiego i 6 tygodni rodzicielskiego, ➡️ potem wykorzystuje cały swój zaległy urlop wypoczynkowy, ➡️ potem wkracza Tomek i wykorzystuje pozostałe 26 tygodniu rodzicielskiego i cały swój urlop wypoczynkowy.

I tak zrobili. A ponieważ Tomek zarabia więcej od Kasi wybrali tryb urlopu z góry (wniosek długi), który gwarantuje zasiłek macierzyński na poziomie 80%.

Zgodnie z wykładnią ZUS i orzeczeniami sądów przy wniosku długim (i płatności na poziomie 80%) NIE można przerwać urlopu, ponieważ wtedy pozostała część przepada – a tak właśnie zrobili Kasia i Tomek. Czyli pozostała część urlopu powinna przepaść.

Jest jedno ALE

Pojawiły się orzeczenia sądów rejonowych, które moim zdaniem słusznie wskazują, że przepisy nie przewidują sankcji PRZEPADKU URLOPU w sytuacji Kasi i Tomka, odnoszą się tylko do rezygnacji z urlopu. Skoro przepisy nie wskazują wprost, jakie są skutki rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego, a w szczególności nie wskazują, że pozostałej części urlopu nie można wykorzystać, to brak jest podstaw do przyjmowania niekorzystnej dla rodziców interpretacji ZUS i uznawania, że dalszych części urlopu nie można wykorzystać, ponieważ uprawnienie do nich wygasa.

Warto podejść krytycznie do stanowiska ZUS i próbować je zmieniać. A jeżeli się nie uda, zostaje nam nadzieja na uelastycznienie przepisów KP przy okazji wdrażania dyrektywy UE 2019/1158 (tzw. dyrektywy work-life balance) na początku 2023 r.

Materiał jest częścią akcji  #RODZICIELSTWOwZGODZIEzPRAWEM prowadzonej przez Fundacja SHARE THE CARE oraz Marzena Pilarz-Herzyk MamaPrawniczka.pl i Agnieszka Fedor z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak z okazji wypadającego w tym roku wdrożenia dyrektywy work-life balance w Polsce.

#sharethecare #dzieliMYSię #dyrektywaworklifebalance #sksemployment

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin