Podział urlopu na części
Jak podzielić się urlopem, aby nie stracić tego uprawnienia
Kasia i Tomek zdecydowali o tym, że Kasia wróci do swojej aktywności zawodowej zaraz po urlopie macierzyńskim. Zaś dalej ich Dzieckiem zajmie się Tomek. Postanowili jednak, ze po macierzyńskim Kasia wykorzysta jeszcze zaległy urlop, a po jego zakończeniu Tomek będzie kontynuował urlop rodzicielski. Z uwagi na fakt, iż zakładali taki scenariusz jeszcze przed porodem, Kasia zdecydowała się na złożenie dokumentów, dotyczących „urlopu na części”, aby swobodnie móc podzielić się urlopem z Tomkiem.
Niestety w sytuacji, w której urlop wypoczynkowy Kasi dobiegał końca, a Tomek złożył dokumenty o urlop rodzicielski, okazało się, ze cały urlop w wymiarze 32 tygodni przepadł i nie jest możliwym skorzystanie z niego przez Tomka.
Dlaczego
Przepisy wymagają, aby w przypadku urlopu na części, pierwsza część urlopu rodzicielskiego w wymiarze nie mniejszym niż 6 tygodni, przypadała bezpośrednio po okresie urlopu macierzyńskiego.
Co zrobili
1.Kasia złożyła po porodzie jedynie akt urodzenia dziecka, rozpoczynając tym samym urlop macierzyński w opcji na części.
2. Kończąc urlop macierzyński Kasia, ani Tomek nie złożyli wniosku o pierwszą część urlopu rodzicielskiego.
3. Kasia złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy, który pracodawca miał obowiązek jej udzielić.
Co powinni byli zrobić
1. Kasia, albo Tomek powinni byli złożyć wniosek o przynajmniej pierwszą część urlopu rodzicielskiego w wymiarze nie mniejszym, niż 6 tygodni tak, aby przypadała ona bezpośrednio po macierzyńskim.
2. gdyby to tomek korzystał z urlopu rodzicielskiego, Kasia mogła wówczas w tym samym czasie przebywać na urlopie wypoczynkowym.
3. Po zakończeniu urlopu wypoczynkowego Kasia mogła wrócić do pracy, zaś Tomek mógłby kontynuować urlop rodzicielski.