Podcast

Podcast Wspólne Dzieci = Wspólne Obowiązki

Ten podcast założyliśmy aby stworzyć platformę do dyskusji na temat dzielenia się urlopem rodzicielskim. Rozmawiamy o urlopach rodzicielskich w Polsce i na świecie, a szczególnie o tym jak można go podzielić między kobietę i mężczyznę. W Polsce ojcowie mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego, jednak do kilku już lat z urlopu rodzicielskiego korzysta 1% mężczyzn. Dla nas to zadecydowanie za mało. Chcemy więcej. Rozmawiamy o wszystkich zagadnieniach związanych z tym tematem: partnerstwie w związkach, wychowaniu dzieci, aspektach prawnych, uwarunkowaniach społecznych i o wielu innych ważnych kwestiach. Podcast prowadzą: Karolina Andrian i Joanna Włodarczyk.

Przejdź do platformy podcastowej

S2#10 Jak być na urlopie rodzicielskim i nie zostać zwolnionym? (porady dla ojców!)

Zapraszamy Was na kolejny BARDZO WAŻNY odcinek podcastu, w którym rozmawiamy z Marzeną Pilarz-Herzyk – prawniczką, blogerką i mamą 3 synów. Marzena jest ambasadorką fundacji Share the Care i prowadzi blog mamaprawniczka.pl oraz setki konsultacji prawnych dla rodziców. Rozmawiamy o różnych scenariuszach, kiedy tata może zostać zwolniony po tym jak postanawia skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Warto znać swoje prawa – dlatego posłuchaj tego odcinka i poleć go swoim znajomym planującym dzieci! Rozmowę prowadzi Karolina Andrian.

Posłuchaj odcinka

S2#9 Jak być mężczyzną po swojemu? – Grupa Performatwna Chłopaki

Społeczne oczekiwania wobec ról płciowych ograniczają nie tylko kobiety, ale także mężczyzn. Grupa Performatywna Chłopaki tworzy przestrzeń, żeby można być mężczyzną, w tym także tatą po swojemu. Co to oznacza dla Grzegorza i Pawła? Dlaczego jest to dla nich ważne? I jak stworzyć swój własny krąg mężczyzn? Zapraszamy do wysłuchania! Grzegorz Ryczywolski - poeta, performer, animator kultury, tata. Prowadzi męskie kręgi i warsztaty. Współzałożyciel Fundacji Czułych Mężczyzn. Z wykształcenia psycholog. Paweł Ogrodzki - tata, fotograf relacji i procesów twórczych, trener, koordynator projektów. Tata i partner. Członek Grupy Performatywnej Chłopaki. Prowadzi Grupy Ojców w Fundacji Sto Pociech, współorganizuje Slot Art Festival, realizuje projekt Sąsiedzkiego Studia Fotograficznego. Lubi organizować i wspierać kolektywne procesy twórcze. Więcej: www.pawelogrodzki.com Zapraszamy do wysłuchania! Rozmowę prowadzi Joanna Włodarczyk

Posłuchaj odcinka

S2#8 Ojcostwo na świecie – omówienie raportu State of the world’s fathers 2021

Zapraszamy Was do wysłuchania rozmowy z Nikki van der Gaag współautorką raportu o ojcostwie na świecie wydawanego przez organizację PROMUNDO. Nikki jest ekspertką w temacie równości płci, niezależnym konsultantem, autorką książki „Feminism and Men”. Rozmawiamy o tym jak różni się ojcostwo w Europie od tego w Ameryce Północnej, Południowej czy w Afryce oraz jakie działania powinny podjąć państwa, aby doprowadzić do równego podziału czynności opiekuńczych między kobietami a mężczyznami. Rozmowę prowadzi Karolina Andrian. Streszczenie raportu w języku polskim tutaj

Posłuchaj odcinka

S2#7 Jak rozmawiać o wojnie z małymi dziećmi?

Co mówić o wojnie dzieciom do 6 roku życia? Jak dzieci mogą reagować na wiadomości o wojnie i co powinno nas niepokoić? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do najnowszego odcinka podcastu przygotowanego we współpracy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacji Share the Care. Gościnią Joanny Włodarczyk będzie Magda Winiarska-Smoczyńska – psycholożka, psychoterapeutka pracująca z małymi dziećmi i ich rodzicami.

Posłuchaj odcinka

S2#6 Ekstremalne ojcostwo w wydaniu Wojtka Olszewskiego, autora książki pod tym samym tytułem

Zapraszamy do wysłuchania odcinka z Wojtkiem Olszewskim, ojcem 6-ga dzieci, autorem książki „Ekstremalne ojcostwo”. To bardzo ciekawa rozmowa, w której po części ścierają się dwie perspektywy. Perspektywy, które trochę się łączą, ale i trochę rozdzielają… Jak mówi autor książki – ojcostwo jest bardziej maratonem niż sprintem – dlatego kochani ojcowie warto się edukować, rozwijać, zmieniać, gdyż czeka Was jeszcze długa droga. Posłuchajcie tego podcastu – być może będzie inspiracją do kolejnej zmiany w Waszym życiu! Książkę Wojtka możecie nabyć tutaj: Więcej o Wojtku Olszewskim: Jest ojcem od prawie dwudziestu lat i w tym czasie w jego rodzinie pojawiło się sześcioro dzieci: pięciu synów i jedna córka. Oprócz tego jest przedsiębiorcą i zarządza dwiema firmami. Prowadzi też bloga wojtekolszewski.pl, gdzie uczy jak skutecznie łączyć ojcostwo z pracą zawodową i rozwojem osobistym. O tym jak zostać najlepszym ojcem, o którym zawsze marzyłeś, przeczytasz w jego najnowszej książce „Ekstremalne ojcostwo”. Jest przekonany, że każde ograniczenie, jakie jest konsekwencją bycia rodzicem, jesteśmy w stanie zamienić w możliwości.

Posłuchaj odcinka

S2#5 Jakim mężczyzną chcesz być? Jakim człowiekiem chcesz być? Rozmowa o męskości z Tomaszem Sobierajskim i Marcinem Capigą

W tym epizodzie rozmawiamy o męskości, ale nie o kryzysie męskości tylko o tym jakimi mężczyznami, albo inaczej jakimi ludźmi chcą być goście tego podcastu. Poruszamy też temat dyrektywy work-life balance, która nadaje ojcom prawo do 2 miesięcy dodatkowego urlopu tylko dla nich. Czy Polscy mężczyźni są na to gotowi? Rozmówcami Karoliny Andrian są Tomasz Sobierajski – socjolog i wykładowca akademicki oraz Marcin Capiga - coach, trener biznesu, autor Maski Męskości (cykliczne spotkania online, w których wspólnie z zaproszonymi gośćmi porusza tematy dotyczące mężczyzn).

Posłuchaj odcinka

S2#4 Bliźniaki, czyli partnerstwo w rodzicielstwie poziom hardcore

Dominika i Wojtek to rodzice 16 miesięcznych bliźniaków: Kuby i Michała. Zdecydowali się podzielić urlopem rodzicielskim po połowie. Czy było łatwo? Co im to dało? Czy nie żałują? Zapraszamy do wysłuchania! Rozmowę prowadzi Joanna Włodarczyk.

Posłuchaj odcinka

S2#3 Dlaczego ojcowie powinni przewijać, usypiać i karmić dziecko?

Wielu ojców uważa, że zabawa to podstawa budowania ich relacji z dzieckiem. Tomasz Smaczny mówi, że tak nie jest. Usypianie, przewijanie, karmienie czy kapanie dziecka są znacznie ważniejsze. Dlaczego tak jest? Posłuchajcie! Tomasz Smaczny jest edukatorem rodzicielskim, autorem książki „Pozwól dziecku być” – pierwszy polski poradnik rodzicielski w duchu nurtu RIE (czytaj: raj). Współtworzy jedną z największych grup rodzicielskich na Facebooku: Lepszy Tata – ojcowskie inspiracje. Jest również tatą Tosi, z którą spędził 11 miesięcy na urlopie rodzicielskim. Rozmawia Joanna Włodarczyk.

Posłuchaj odcinka

S2#2 Mężczyzna w kwiecie wieku na macierzyńskim. Dlaczego dopiero po 30-tce (podobno 😊) faceci powinni zostawać ojcami

I jest! Kolejny tata na urlopie rodzicielskim, a wcześniej nawet na macierzyńskim – dla słabszych z matematyki i kodeksu pracy to ponad 8 miesięcy! Tata na macierzyńskim na IG i FB, w życiu Tomasz Rusek rozmawia z nami o swoich życiowych wyborach i o tym jak różni się jego bycie ojcem i partnerem teraz i 14 lat temu. I jeszcze jak podjął decyzję o pójściu na urlop rodzicielski, jak wyglądała jego droga przez gąszcz przepisów prawnych i jak fajnie jest mieszkać poza dużym miastem. A, że zaprasza nas wszystkich do siebie, musicie koniecznie wysłuchać tego podcastu, aby wiedzieć gdzie macie się kierować! (odpowiedź oczywista - w życiu na podział urlopu rodzicielskiego, a w samochodzie na piękne miasto w Lubuskiem :-)

Posłuchaj odcinka

S2#1 Rok 2022 START! Czego nauczyliśmy się w 2021 r. i czego możecie się spodziewać w roku 2022

Ruszył rok 2022! Rok unijnej dyrektywy work-life balance! W tym odcinku Joanna  Włodarczyk i Karolina Andrian podsumowują rok 2021 w Fundacji Share the  Care oraz opowiadają o planach na rok 2022. Udało się całkiem dużo osiągnąć, ale najważniejsze wciąż przed nami! Posłujecie o naszych planach. A może czegoś Wam brakuje, macie pomysł na kolejne działania w Fundacji, brakuje Wam analizy jakiegoś tematu w podcaście? Napiszcie koniecznie do nas na witaj@sharethecare.pl
 
 
 

Posłuchaj odcinka