Aktualności

Kiedy tata przejmuje urlop macierzyński od mamy

PODZIAŁ URLOPU MACIERZYŃSKIEGO – CZY TO MOŻLIWE?

Kasia i Tomek zdecydowali, iż w najszybszym możliwym terminie Tomek przejmie urlop macierzyński/rodzicielski, aby Kasia mogła kontynuować swój rozwój zawodowy, który nabrał tempa jeszcze przed porodem. (Oboje zatrudnieni są na umowę o pracę). Chcieli, aby Tomek mógł przejąć urlop jeszcze w okresie urlopu macierzyńskiego.

📍Z uwagi na fakt, iż Kasia zatrudniona jest na pełen etat (umowa o pracę), nie było możliwości, aby Kasia wróciła do pracy od razu po narodzinach Dziecka.

📍Kasia mogłaby u swojego pracodawcy świadczyć pracę na podstawie umowy zlecenia – nawet od pierwszych dni po porodzie. Byłoby to jednak niezgodne z przepisami, gdyż Kasia miała kontynuować pracę, określoną warunkami umowy o pracę.

👉Czy Tomek może przejąć urlop dopiero na etapie urlopu rodzicielskiego?

✅NIE- Tomek może przejąć urlop macierzyński, po wykorzystaniu przez Kasię minimum pierwszych 14 tygodni. Warunkiem jest to, iż musi rozpocząć go bezpośrednio po niej.

✅ Kasia musi złożyć u swojego pracodawcy dokumenty, dotyczące wcześniejszego powrotu do pracy, zaś Tomek musi przedłożyć dokumenty, dotyczące przejęcia urlopu – równocześnie musi oświadczyć, że w celu sprawowania osobistej opieki nad Dzieckiem, rezygnuje z pracy zarobkowej.
✅ Kasia po porodzie zadeklarowała urlop rodzicielski bezpośrednio po macierzyńskim, korzystając w ten sposób z zasiłku w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Tomek będzie kontynuował ten sam zasiłek, ale wyliczony ze swojego wynagrodzenia.

Artykuł  jest częścią akcji #RODZICIELSTWOwZGODZIEzPRAWEM prowadzonej przez Fundacja SHARE THE CARE oraz Marzena Pilarz-Herzyk z portalu Marzena Pilarz-Herzyk MamaPrawniczka.pl.pl i Agnieszka Fedor z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak z okazji wypadającego w tym roku wdrożenia dyrektywy work-life balance w Polsce.

_CASE 7- Kiedy tata przejmuje urlop od mamy

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin