Aktualności

Propozycje rządu

#Rodzicielstwowzgodziezprawem
👉Kasia i Tomek czekają na dyrektywę WLB bo Tomek dostanie 2 miesiące ekstra urlopu 😃

Kasia i Tomek planują dziecko – wiadomo w dzisiejszych czasach planowanie to podstawa 🤣
Niektóre pary to nawet planują wszystko w excelu – nawet datę porodu – tak trochę podśmiechuje się Tomek ze swoich znajomych… Śmiechy, śmiechami, ale tak naprawdę oni też analizują różne scenariusze i myślą, kiedy najlepiej jest mieć dziecko 🙄 ❓❓❓

Akurat usłyszeli, że wszystkie kraje członkowskie 🇪🇺 muszą wdrożyć dyrektywę work-life balance, która da ojcom dodatkowe 2 miesiące urlopu tylko dnia nich💪🔥. Więcej szczegółów nie było, bo rząd jeszcze wtedy nie podał jak będzie wyglądać transpozycja dyrektywy w 🇵🇱.

Kasia i Tomek chcą podzielić się urlopem po równo, a dodatkowe 2 miesiące tylko wydłuży czas, kiedy ich maluszek będzie z tatą. Poziom 80% płatności na wniosku długim za urlop rodzicielski jest dla nich wystarczający. Razem postanowili więc zaczekać z ciążą do wdrożenia dyrektywy – wiadomo dwa miesiące dodatkowe piechotą 👣 nie chodzą ❗️
Dyrektywa musi być wdrożona do sierpnia 2022 roku, tak więc Kasia i Tomek zgodnie z planem „zaszli w ciążę” w lutym 2022 r. – na zimowym urlopie w pięknej Tatrzańskiej scenerii 😍.

Kiedy już oglądali na majówce wiadomości usłyszeli, że rząd planuje dodać 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla ojców. Doczytali w internecie, że urlop rodzicielski ma być płatny 70%, a na wniosku długim nawet 81,5%.
Ucieszyli się ogromnie – 81,5% to niewiele więcej niż 80%, ale zawsze są do przodu!
Czy Tomek i Kasia naprawdę zrobili „interes życia” ❓❓❓

✅TAK – wkrótce urodzi się im cudowny maluszek 🍼, a Tomkowi będzie przysługiwać dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego tylko dla niego. Ich maluch będzie się cieszył dłuższym czasem spędzonym z rodzicami.

❌NIE – finansowo bardziej opłaca im się korzystać z starych zasad urlopu rodzicielskiego. To, czego nie doczytali to fakt, że wniosek długi (81,5%) nie będzie obejmować ojców. W momencie przekazania urlopu od Kasi do Tomka, nastąpi przeliczenie zasiłku – Kasia otrzyma za macierzyński 100%, a za swój rodzicielski 70%. Tomek za swoją część rodzicielskiego otrzyma 70%. Ojcowie nie będą mieli prawa do 81,5% zasiłku 🥶

Teraz Kasia i Tomek nie są już tak zachwyceni 😕 – postanowili poprzeć postulaty Fundacja SHARE THE CARE – chcą aby ojcowie mogli dostawać zasiłek na poziomie takim, jak matki na długim wniosku czyli 81,5%.

A poza tym czekają i cieszą się na przyjście na świat ich potomka – ma się urodzić w listopadzie 2022 roku 🎊❗️

📍Artykuł jest częścią akcji #RODZICIELSTWOwZGODZIEzPRAWEM prowadzonej przez Fundacja SHARE THE CARE oraz Marzena Pilarz-Herzyk z portalu mamaprawniczka.pl i Agnieszka Fedor z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak z okazji wypadającego w tym roku wdrożenia dyrektywy work-life balance w Polsce.

#sharethecare #rodzicielstwowzgodziezprawem #dyrektywaworklifebalance #worklifebalancedirective #skslegal #mamaprawniczka

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin