Aktualności

Podział urlopu na części

Podział urlopu na części🍼🍼🍼
Jak podzielić się urlopem, aby nie stracić tego uprawnienia❓

👫Kasia i Tomek zdecydowali o tym, że Kasia wróci do swojej aktywności zawodowej zaraz po urlopie macierzyńskim. Zaś dalej ich Dzieckiem zajmie się Tomek. Postanowili jednak, ze po macierzyńskim Kasia wykorzysta jeszcze zaległy urlop, a po jego zakończeniu Tomek będzie kontynuował urlop rodzicielski. Z uwagi na fakt, iż zakładali taki scenariusz jeszcze przed porodem, Kasia zdecydowała się na złożenie dokumentów, dotyczących „urlopu na części”, aby swobodnie móc podzielić się urlopem z Tomkiem.

Niestety w sytuacji, w której urlop wypoczynkowy Kasi dobiegał końca, a Tomek złożył dokumenty o urlop rodzicielski, okazało się, ze cały urlop w wymiarze 32 tygodni przepadł i nie jest możliwym skorzystanie z niego przez Tomka.

Dlaczego❓
Przepisy wymagają, aby w przypadku urlopu na części, pierwsza część urlopu rodzicielskiego w wymiarze nie mniejszym niż 6 tygodni, przypadała bezpośrednio po okresie urlopu macierzyńskiego.

Co zrobili❓❌❌❌
1.Kasia złożyła po porodzie jedynie akt urodzenia dziecka, rozpoczynając tym samym urlop macierzyński w opcji na części.
2. Kończąc urlop macierzyński Kasia, ani Tomek nie złożyli wniosku o pierwszą część urlopu rodzicielskiego.
3. Kasia złożyła wniosek o urlop wypoczynkowy, który pracodawca miał obowiązek jej udzielić.

Co powinni byli zrobić❓🌸🌸🌸
1. Kasia, albo Tomek powinni byli złożyć wniosek o przynajmniej pierwszą część urlopu rodzicielskiego w wymiarze nie mniejszym, niż 6 tygodni tak, aby przypadała ona bezpośrednio po macierzyńskim.
2. gdyby to tomek korzystał z urlopu rodzicielskiego, Kasia mogła wówczas w tym samym czasie przebywać na urlopie wypoczynkowym.
3. Po zakończeniu urlopu wypoczynkowego Kasia mogła wrócić do pracy, zaś Tomek mógłby kontynuować urlop rodzicielski.

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin