Aktualności

Ojcowie na urlopie rodzicielskim w 2023

Liczba ojców na rodzicielskim przekroczyła już trzy razy liczbę ojców w 2022 roku. Minęło pierwsze półrocze 2023 roku. Od kwietnia obowiązują zmiany związane z wdrożeniem w Polsce dyrektywy unijnej work-life balance. Jak wyglądają statystyki wykorzystania urlopu rodzicielskiego przez ojców? Zobaczmy dane z ZUS

Już od początku roku widać wzrost

Jeszcze przez wdrożeniem dyrektywy work life balance widzimy wyraźny wzrost liczby ojców przebywających na urlopie rodzicielskim. Przed wejściem w życie nowych zmian liczba ojców na rodzicielskim przekroczyła liczbą wszystkich ojców, którzy skorzystali z urlopu w całym roku 2022. Badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego potwierdzają, że ojcowie chcą angażować się w wychowanie swoich dzieci i spędzać z nimi więcej czasu. Urlop rodzicielski to najlepsza okazja do rozpoczęcia budowania więzi ze swoim dzieckiem. Coraz więcej ojców zna swoje prawa i chce z nich korzystać. 

Dyrektywa work-life wchodzi w życie

Od wejścia w życie dyrektywy 24 kwietnia 2023 roku liczba ojców na urlopie rodzicielskim podwoiła się. Na pewno wakacyjne miesiące i słoneczna pogoda sprzyjają decyzji o urlopie rodzicielskim. Liczmy, że ta wzrostowa tendencja utrzyma się również i po wakacjach. Najważniejsze, aby ojcowie znali swoje prawa, bo ich dobra znajomość pozwala z nich mądrze korzystać. Temu służy poradnik dla ojców #PrawaTaty, w którym każdy świeżo upieczony tata dowie się o wszystkich swoich prawach po urodzeniu się dziecka.

Obecnie każdy tata ma do dyspozycji: 

  • 2 tygodnie urlopu ojcowskiego, płatnego 100% podstawy wynagrodzenia (czas na wykorzystanie 1 rok), 
  • 9 tygodni nietransferowalnego urlopu rodzicielskiego, płatnego 70% podstawy wynagrodzenia (czas na wykorzystanie do końca roku, w którym dziecko skończy 6 r.ż.)
  • 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego do dowolnego podziału z matką dziecka (można po połowie, lub dowolnych proporcach). Ten urlop płatny jest w zależności o formy rozliczenia wybranej przez matkę dziecka po porodzie – albo 70% albo 81,5% podstawy wynagrodzenia.
  • Tata może też przejąć 6 tygodni urlopu macierzyńskiego jeśli mama dziecka nie będzie mogła lub chciała z niego wykorzystać. Ten urlop jest płatny 100% podstawy wynagrodzenia.

Obawy o miejsce pracy

Wciąż dużą barierą dla mężczyzn przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu urlopu jest obawa przed utratą zatrudnienia. Wyżej wymienione badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że takiej nieprzychylnej reakcji przełożonego spodziewa się aż 60% ojców. Jest to ogromny potencjał do poprawy. Pracodawcy muszą uznać prawo ojców do spędzenia czasu z dzieckiem i budować kulturę organizacyjną wspierającą takie decyzje. Takie działania mogą obejmować informowanie ojców o ich prawach, szkolenia menadżerów aby umieli reagować i wspierać takie decyzje, aż po dofinansowanie do zasiłku macierzyńskiego do 100% dla ojców.

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin