Aktualności

KTO BĘDZIE MOGŁ SKORZYSTAĆ Z URLOPU RODZICIELSKIEGO ( dyrektywa WLB)

Ciekawi jesteście co słychać u naszej pary – Kasi i Tomka?
Dzisiaj Kasia dzwoni do swojego działu HR, bo zdecydowanie lepiej on funkcjonuje niż u Tomka w firmie.
Pracodawca Kasi to PRO Pracodawca.

Kasia pyta się:

Jestem aktualnie dwa m-ce na macierzyńskim, czy mąż będzie mógł też skorzystać z nowego 9-tygodniowego urlopu rodzicielskiego?

Dział HR odpowiada:

Jeśli rodzicom będzie przysługiwał urlop rodzicielski w dniu wejścia Ustawy (na Dziecko już urodzone), tatom będzie przysługiwał również dodatkowy 9 tygodniowy urlop. Będzie to jednak wymagało złożenia ponownego wniosku w krotkim okresie czasu od wejścia w życie Ustawy. Odpowiedzialność za złożenie w terminie wniosku ponosi pracownik (nie pracodawca).

Wdrożenie Dyrektywy UE miało nastąpić do 2 sierpnia 2022. Wypowiedzi przedstawicieli rządu wskazują, że cała procedura przedłuży się, a więc należy się spodziewać zmiany przepisów później. Na ten moment mówi się o styczniu 2023

UWAGA!!!! Odpowiedzi na bazie Projektu Ustawy z dnia 3 czerwca 2022, wdrażającej dyrektywę WLB. Projekt jest na etapie konsultacji międzyresortowych i może być jeszcze zmieniony!

📍Artykuł jest częścią akcji #RODZICIELSTWOwZGODZIEzPRAWEM prowadzonej przez Fundacja SHARE THE CARE oraz Marzena Pilarz-Herzyk z portalu Marzena Pilarz-Herzyk MamaPrawniczka.pl.pl i Agnieszka Fedor z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak z okazji wypadającego w tym roku wdrożenia dyrektywy work-life balance w Polsce.

 

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin