Aktualności

Tata na rodzicielskim

Prawo polskie pozwala mężczyznom brać urlopy rodzicielskie i macierzyńskie Mamy również 14 dniowy urlop ojcowski dedykowany wyłącznie mężczyznom, z którego korzysta większość świeżo upieczonych ojców. Czas ten jest jednak traktowany jako normalny urlop, spędzenie czasu z rodziną, pierwsze przystosowanie się do życia po wyjściu matki z niemowlakiem ze szpitala, służy pomocy i towarzyszeniu matce. Natomiast po urlop rodzicielski sięga już niewiele ponad 1% mężczyzn.

O urlopie rodzicielskim mówi się, co często podkreślają same kobiety, że polega na opiekowaniu się dzieckiem, sprzątaniu domu i organizowaniu życia domowego. To o czym kobiety mówią znacznie rzadziej to pozytywne strony czasu spędzonego z dzieckiem (być może ich nie dostrzegają, albo chcą je zachować tylko dla siebie?). Mówimy tu o budowaniu relacji ze swoim dzieckiem, która jest fundamentem późniejszego bliskiego kontaktu z nim. Badania wykazały, że rola ojca jest równie ważna w procesie wychowania dziecka jak rola matki. Wbrew temu co dotychczas było powszechnie uznawane, rola ojca nie jest tylko wspierającą, poboczną czy zastępczą (kiedy matka jest zmęczona), ale równorzędną i strategiczną dla rozwoju młodego człowieka. Dzieci wychowane przez aktywnych ojców są bardziej poznawczo i społecznie kompetentne, mniej skłaniają się ku stereotypom płciowym, są bardziej empatyczne i lepiej przystosowane psychicznie. Co więcej, córki wychowane w bliskim kontakcie z ojcem częściej wybierają zawody stereotypowo przypisane jako ?męskie?, są bardziej pewne siebie i w dorosłym życiu budują partnerskie związki z mężczyznami.

Co z tego ma mężczyzna? Bardzo wiele. Dobra relacja z dzieckiem to inwestycja na całe swoje życie. O ile małżeństwo może się rozpaść (około 60% małżeństw kończy się rozwodem), o tyle dobra relacja z dzieckiem będzie trwała mimo rozejścia się rodziców. Relacje z ludźmi są najważniejszym komponentem naszego zdrowia psychicznego. Kiedy w hospicjum pytano umierające osoby co było najważniejsze w ich życiu, wymieniały właśnie relacje z bliskimi osobami jako najcenniejsze życiowe osiągnięcia.

Kolejny atut urlopu rodzicielskiego to odpoczynek od pracy zawodowej ? tak, o tym też rzadko wspominają kobiety. Czy nie jest dziwne, że jak zapytasz kobietę czy wolałaby pracować czy być w domu, to większość wybiera tę drugą opcję? Wskaźniki aktywności zawodowej kobiet nie są niskie tylko dlatego, że rynek pracy jest tak mało elastyczny i nieprzychylny kobietom. Na tę sytuację składa się również fakt, że część kobiet wcale nie chce pracować. Z kolei  czy mężczyźni na pewno chcą pracować? Gdyby nie rola żywiciela rodziny, odpowiedzialnej głowy domu i sukcesu definiowanego w kategoriach wysokości zarobków i osiągnięć zawodowych, być może aktywność zawodowa mężczyzn byłaby na tym samym poziomie co u kobiet?

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

No Comments Yet


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *