Aktualności

Badanie na temat urlopów rodzicielskich dla ojców

raport

W grudniu 2021 w ramach projektu „Konsultacje z rodzicami na temat dzielenia się urlopami rodzicielskimi” Fundacja Share the Care przeprowadziła badanie jakościowe z udziałem młodych rodziców ona osób planujących rodzicielstwo.

Głównym celem badania było poznanie podejścia do partnerstwa w opiece nad dzieckiem, w tym dzielenia się urlopem rodzicielskim/brania 2 miesięcy urlopu tylko dla ojca. Kluczowe było zrozumienie, dlaczego pary, które mogą dzielić się urlopem, tego nie robią i co by je mogło zachęcić, żeby się dzieliły. 

W ramach badania przeprowadzono 8 zogniskowanych wywiadów grupowych: 4 z kobietami i 4 z mężczyznami. W każdym wywiadzie grupowym wzięło udział co najmniej 5 osób, łącznie w wywiadach wzięło udział 41 osób: 20 mężczyzn i 21 kobiet. Badanie zostało zrealizowane przez  firmę IQS Sp. z o. o.

Jest to badanie jakościowe, więc wyników nie można w żaden sposób uważać za reprezentatywne dla całej populacji rodziców lub osób planujących dziecko w Polsce. Szczególnie że w założeniu badanie miało dotyczyć osób w związkach heteroseksualnych, pracujących, mieszkających w mieście i niebędących w złej sytuacji finansowej.  

Choć zmienia się rola ojca w życiu dziecka, nadal dla większości badanych więź dziecka z matką jest ważniejsza niż z ojcem, szczególnie w pierwszym roku życia dziecka. Można rozważyć wykorzystanie tego w komunikacji poprzez podkreślenie, że dziecko najłatwiej buduje więź w czasie pierwszych 18 miesięcy życia, stąd być może czas
12–18 miesięcy mógłby być dedykowany właśnie budowaniu więzi z ojcem, również poprzez dwa miesiące urlopu, podczas którego ojciec samodzielnie opiekowałby się dzieckiem.

Wiedza ojców na temat urlopów ojców jest bardzo mała, dlatego kluczowe jest zaplanowanie odpowiedniej kampanii informacyjnej oraz zidentyfikowanie miejsc, gdzie taka informacja powinna się znajdować, żeby dotarła do rodziców. 

Kampania powinna być skierowana przede wszystkim do rodziców dzieci od urodzenia do 1. roku życia, ponieważ są oni najbardziej zainteresowani urlopami oraz mają szansę skorzystać z tego rozwiązania.

Badanie potwierdza również słuszność decyzji Rady Programowej Share the Care, żeby te dwa miesiące dla ojca były dodatkowe względem obecnie obowiązujących dwunastu miesięcy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, ponieważ to wywołuje mniejszy opór społeczny, niż gdyby „zabierano” dwa miesiące z tego roku, który najczęściej jest postrzegany jako rok dla matki. 

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu podsumowującego badanie autorstwa Joanny Włodarczyk- koordynatorki działu badawczego, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Pobierz cały raport – Raport z badania_Fundacja Share The Care

Obejrzyj film podsumowujący badanie:

Badanie oraz film zrealizowane  zostały w ramach projektu „Konsultacje z rodzicami na temat dzielenia się urlopami rodzicielskimi” z dotacji programu Aktywni Obywatele-Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG.

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin