Aktualności

Status wdrożenia dyrektywy-Spotkanie Zespołu Parlamentarnego-

Status wdrożenia.

Share the Care na zaproszenie Posłanek Aleksandry Gajewskiej i Moniki Rosa uczestniczyło w  spotkaniu Parlamentarnego Zespołu ds. wspomagania rozwoju dzieci w wieku do lat 3 oraz Parlamentarnego Zespołu Praw Dziecka.

Dzięki temu mieliśmy możliwość po raz kolejny zabrać głos w sprawie sprawiedliwego i skutecznego wdrożenia dyrektywy work-life balance w życie.

Dobrze czyli jak?

Naszym zdaniem, co spotkało się ze zrozumieniem wielu posłanek i posłów obecnych na spotkaniu, sprawiedliwe i skuteczne wdrożenie dyrektywy to takie, które realnie pozwoli rodzicom skorzystać z nowego prawa. Odpłatność 70% wynagrodzenia za urlop rodzicielski dla taty to za mało.

Przewodniczące obu zespołów parlamentarnych zadeklarowały złożenie do ustawy poprawki podwyższającej ten procent, w momencie kiedy trafi ona do sejmu.

Kiedy ?
Pytanie kiedy ustawa trafi do Sejmu pozostało bez konkretnej odpowiedzi ze strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Pozytywy

👍 Jako Fundacja pozytywnie oceniamy część zmian zaproponowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ustawie wdrażającej dyrektywę w Polsce.
➤ dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla ojców
➤  indywidualne prawo ojca do urlopu rodzicielskiego
➤ uelastycznienie tzw. wniosku długiego
➤ skrócenie okresu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego do 1 roku życia dziecka.

Wysokość zasiłku

Uważamy, że ten jeden zapis odnośnie wysokości zasiłku dla taty podczas wykorzystywania urlopu rodzicielskiego, dzieli nas od tego, aby dyrektywa work-life balace służyła rodzicom i dzieciom w Polsce.

💪Fundację w spotkaniu zespołów parlamentarnych reprezentowały Karolina Andrian i Sylwia Ziemacka.

#Sharethecare #WorkLifeBalance

 

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin