Aktualności

Podział urlopu pomiędzy rodziców

Podział urlopu pomiędzy rodziców – dlaczego szczegóły są tak ważne?

👉Kasia i Tomek zostali rodzicami. Wiedzieli, że chcą podzielić się urlopem. Zależało im jednak na tym, aby zachować jak najwyższy zasiłek i bezpieczeństwo finansowe przez cały okres trwania urlopów.
📍Zdecydowali się więc na urlop płatny w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku, czyli tzw. urlop z góry.
📍Chcieli, by urlop macierzyński wykorzystała Kasia. Dalej założyli że ❌ pierwsze 8 tygodni urlopu rodzicielskiego będą wykorzystywali wspólnie w tym samym czasie.
📍w kolejnym kroku urlop miała kontynuować Kasia.

❌W czasie składania wniosków, okazało się, że ich plan jest niemożliwy do zrealizowania.

❓Dlaczego?

✅Mama ma prawo do przerwania urlopu z góry.
✅W tej opcji tata może kontynuować urlop pod warunkiem, iż nastąpi to bezpośrednio po mamie.
✅Mama musi jednak zakończyć swój urlop i nie będzie mogła go już kontynuować.

❓Co zrobili w praktyce i gdzie popełnili błąd?

1. Kasia złożyła wniosek w terminie 21 dni od narodzin dziecka o urlop rodzicielski następujący bezpośrednio po okresie urlopu macierzyńskiego.
2. Zdecydowali, ze po upływie 20 tygodni macierzyńskiego, Tomek będzie korzystał z kolejnych 8 tygodni w tym samym czasie, w którym korzysta Kasia.
3. Tomek złożył wniosek o pierwsze 8 tygodni urlopu rodzicielskiego. ❌Wówczas pracodawca wyjaśnił, iż celem skorzystania, jego żona musi przerwać urlop i nie będzie mogła już z niego dalej korzystać.❌

❓Ci powinni byli zrobić?

✅Kasia powinna była złożyć dokumenty, dotyczące urlopu macierzyńskiego na części (tylko akt urodzenia dziecka).
✅W terminie 21 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego, powinni byli oboje złożyć wniosek o część urlopu rodzicielskiego w wymiarze 8 tygodni, która mogli wykorzystywać razem w tym samym czasie.
✅Pozostały wymiar urlopu mógłby w tym scenariuszu wykorzystywać jeden z rodziców, oboje lub nawet mogliby go pozostawić do wykorzystania po przerwie.

Artykuł jest częścią akcji #RODZICIELSTWOwZGODZIEzPRAWEM prowadzonej przez Fundacja SHARE THE CARE , Marzena Pilarz-Herzyk, z okazji wypadającego w tym roku wdrożenia dyrektywy work-life balance w Polsce.

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin