Aktualności

50/50 to się wszystkim opłaca – wstęp do przewodnika

Wiemy już, że kobiety potrafią robić to, co mężczyźni, ale nadal nie rozumiemy, że mężczyźni potrafią robić to, co kobiety.
Gloria Steinem

Pomysł przewodnika „50/50 to się wszystkim płaca”, to efekt wielu rozmów dotyczących pozycji zawodowej kobiet, debat na temat możliwości łączenia kariery zawodowej z rodziną oraz równouprawnienia płci. W efekcie wielu spotkań roboczych, które prace nad przewodnikiem czyniły coraz bardziej realne, przyświecała mi myśl, że to nie może być przewodnik tylko dla kobiet, że naszymi adresatami powinni być również, a właściwie przede wszystkim mężczyźni. Chcemy mówić o korzyściach, jakie z urlopu rodzicielskiego płyną dla ojców, o ich prawie do bycia z dzieckiem, towarzyszenia mu od najmłodszych lat i możliwości, łączenia pracy zawodowej z chęcią bycia obecnym i zaangażowanym rodzicem.

Im dłużej zajmuję się tematem równouprawnienia płci, tym bardziej upewniam się w przekonaniu, że podział urlopu rodzicielskiego przynosi korzyści nam wszystkim. Nie tylko kobietom, mężczyznom i dzieciom, ale także pracodawcom, gospodarce narodowej i całemu światu. Wierzę w wartość, jaką jest równość i wierzę w relacje między ludźmi. Różnorodność pozwala nam bowiem budować lepszy świat, taki w którym jest miejsce dla każdego człowieka.

W dobie epidemii koronawirusa, wszyscy zdajemy egzamin z partnerstwa. W sytuacji, kiedy przychód rodziny jest zagrożony i nie wiemy, co przyniosą nadchodzące miesiące, prawdziwe partnerstwo, stawianie czoła przeciwnościom losu ramię w ramię, jest na wagę złota i pozwala przetrwać trudny czas. Z pomocą mogą przyjść tu pracodawcy, których rolą jest umożliwienie budowania tego partnerstwa i wyraźne wsparcie równości płci. W jaki sposób? Poprzez akceptację pełnego udziału mężczyzny w obowiązkach domowych i opiece na dziećmi, wspieranie kobiet na ich drodze do samostanowienia oraz wzmacnianie wartości partnerstwa, jako formy współpracy i relacji nie tylko w parze kobieta-mężczyzna, ale również pracodawca-pracownik.

Nie mam wątpliwości, że jest to jedyna droga do przetrwania w obecnej rzeczywistości. Po zakończeniu epidemii nic nie będzie już takie samo – biznes zmieni się również. Jak? Jestem przekonana, że jeśli organizacje mądrze wykorzystają obecną sytuację i wyciągną naukę z trudnych doświadczeń, ich biznes stanie się bardziej włączający, dbający o wszystkich interesariuszy, realizujący nie tylko cele biznesowe, ale i społeczne, dbający o środowisko i przede wszystkim wykorzystujący potencjał ludzi, którzy go tworzą.

Chciałbym podziękować tym, którzy wspierali mnie w pracach nad przewodnikiem. Dziękuję przedsiębiorczym kobietom, które spotkałam na swojej drodze zawodowej – Ani Włudarczyk, Anicie Rogalskiej i Sylwii Ziemackiej. One jako pierwsze uwierzyły w pomysł, aby przekonywać Polaków do urlopów rodzicielskich i pomogły mi pozyskać poparcie wielu instytucji i wpływowych osób.
Dziękuję Partnerom przewodnika, organizacjom, które odważyły się wyjść poza strefę komfortu i stereotypowego myślenia o roli kobiety, mężczyzny oraz pracodawcy i wesprzeć nasz zespół podczas licznych spotkań, których efektem jest właśnie ten przewodnik.

Karolina Andrian

Aby pobrać przewodnik kliknij tutaj

Share (the care)
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin